DTK’den Sağlık Çalıştayı: Savaş nedeniyle sağlık hizmetine erişilemiyor

  • 14:54 3 Ağustos 2019
  • Sağlık
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da düzenlenen “Yerel Demokrasi ve Sağlık Çalıştayı”nda konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, bölgedeki savaştan kaynaklı insanların sağlık hizmetine zamanında ulaşamadığını söyledi.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında “Yerel Demokrasi ve Sağlık Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
‘Sağlık hizmetine ulaşılamıyor’ 
 
Moderatörlüğünü HDP Milletvekili Saliha Aydeniz’in yaptığı çalıştayda açılış konuşmasını DTK Eşbaşkanı Leyla Güven yaptı. Leyla, bölgede yaşanan savaştan kaynaklı olarak insanların sağlık hizmetine zamanında ulaşamadığına dikkat çekerek, “Bizim insanımız sağlık hizmetine giderken, anadilinde kendini ifade edemediği için derdini anlatamıyor. Özellikle kadınlarımız bu konuda çok büyük acılar yaşadılar” dedi.
 
‘Kurgu değil gerçek’
 
Bölgedeki insanların yaşadıklarının film olarak çekildiğini hatırlatan Leyla, çekilen sahnelerin kurgu değil, bu coğrafyada yaşanan gerçekler olduğunu anlattı. İnsanların kendisini ifade edemediği için sağlık hizmeti alamadığından ölümle sonuçlanan olayların yaşandığını söyleyen Leyla,  gelinen aşamada DTK Sağlık Meclisi’nin yıllardır çalışmalarını yürütürken “tüm bunları gözeterek bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için neler yapabilirizi" tartıştığını belirtti.
 
‘DTK Sağlık Meclisi önemli sınavlardan geçti’
 
DTK Sağlık Meclisi’nin sağlık alanında çalışmalar yürüttüğünü ve önemli sınavlardan geçtiğini ifade eden Leyla, “Kobanê bir sınavdı. Kobanê katliamı yaşanırken siyasetimizden tutalım bütün halk ve kurumlar olarak sınavı en başarıyla geçen sağlık alanı oldu. Sağlık alanının ortaya koyduğu çaba ve emek saygıya değerdi. Onun için bu sınavları yaşarken kendi eksiklerimizi de gördük. Bu sağlık hizmetini daha iyi nasıl iyi sunabiliriz diye politikalar üretmeliyiz” diye konuştu.
 
‘Ciddi katkıları var’
 
HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, 3 Ağustos 2014’teki Êzidî katliamını kınayarak konuşmaya başladı. Gülistan, DTK Sağlık Meclisi’nin düşün dünyalarına ve pratiklerine ciddi katkıları olduğunu belirterek, kavramsal anlamda kendilerine yeni ufuklar açtığını vurguladı. HDK Sağlık Meclisi’nin, DTK Sağlık Meclisi’nin birikimiyle yol aldığını belirten Gülistan, “Kürdistan coğrafyasındaki bu birikimin Türkiye taşınmasında yine DTK Sağlık Meclisi emekçisi arkadaşlarımızın ciddi emekleri ve ciddi katkıları var” dedi. 
 
‘Sağlık hizmeti sunarken katledildiler’
 
Sokağa çıkma yasakları ve sıkıyönetimin olduğu dönemde DTK Sağlık Meclisi’nin sağlık hizmeti sunmak için mahallelerde sokağa çıktığını hatırlatan Gülistan, “Sağlık hizmeti sunarken katledildiler. Artık şehitleri olan bir meclis. Bu anlamda yükümüzde ağır. Onlara verdiğimiz bir söz var. Onlarla beraber çıktığımız bu yolda her ne olursa olsun yürümek durumundayız” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından çalıştay basına kapalı şekilde devam etti.