Demans hastalığı östrojenle bağlantılı mı?

  • 09:14 23 Eylül 2019
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Büyük çoğunluğu Alzheimer dünyada 50 milyon kişinin mustarip olduğu demans hastalığının östrojen hormonuyla bağlantılı olduğu savunuluyor.
 
Tüm dünyada büyük çoğunluğu Alzheimer 50 milyon kişinin mustarip olduğu demans hastalığının özellikle östrojen hormonuyla bağlantılı olduğu savunuluyor. Kaliforniya’daki Kaiser Permanente adlı sağlık kuruluşunca 6 bin kadının sağlık verileri incelenerek çalışma gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan ve yüzde 42’si sonradan demansa yakalanan kadınlarda ilk adet görme yaşı ortalama 13 iken, menopoza geçiş yaşı ise 45 idi. Deneklerin yüzde 34’ünde ise rahmin ameliyatla alınmış olduğu kaydedildi.
 
Östrojen hormonunun miktarı önemli
 
Araştırmaya göre, regl yaşı 16 veya bu yaşın üzerinde başlayan kadınlarda 13 yaşında regl olan kadınlara oranla demansa (Bunama) yakalanma riski yüzde 23 daha fazla. Benzer şekilde 47 yaşından önce menopoz dönemine giren kadınlarda demans riski, daha geç yaşta girenlere oranla yüzde 19 daha fazla. Rahmi alınmış kadınlarda ise bu risk diğerlerine oranla yüzde 8 daha fazla olarak ölçüldü.
 
Araştırmayı yürüten uzmanlardan Paolo Gilsanz, adet görme yıllarında kadınlar tarafından salınan östrojen hormonunun üretiminin azalmasının demans riskiyle doğrudan bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Paolo, östrojen salınımının gebelik, gebelik önleyici ilaçlar veya hormon tedavileri nedeniyle azalabildiğini hatırlattı. Paolo, tüm bu faktörlerin demans riskine ne kadar etki ettiğinin tespiti için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu da belirtti.
 
Dünyadaki demans hastalarının yüzde 60 ila 70’i arasında bir kesimini Alzheimer hastaları oluşturuyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 2050 yılına kadar demans hastalarının sayısı 150 milyona ulaşacak.