Bitkilerden şifa toplayan Nezahat’ten hastalıklara karşı doğal tarifler

  • 09:07 7 Kasım 2019
  • Sağlık
Hikmet Tunç
 
VAN - Üst solunum yolları, regl sancısı, kist gibi hastalıklara karşı alternatif yöntemlerle pratik tarifler sunan Nezahat Abi, “Bitkisel yöntemlerle doktora dahi gitmeden, kurtulabilirsiniz. Hastalıkların en büyük mucizesi doğadır. Doğa bize sayısız zenginlikler sunuyor” dedi.  
 
Sonbahar aylarının kışa evirildiği şu günlerde özellikle hastanelerin acil bölümleri soğuk algınlıkları, bronşit, zatürre, alerjik vakalarıyla dolup taşıyor. Poşetler dolusu ilaçlar yerine bitkilerde şifa arayan Nezahat Abi, özel tariflerle hastalıklara derman oluyor. Van’da yaşayan Nezahat, 25 yıldır her bahar ailesiyle birlikte ot toplamaya çıkıyor. Şırnak’ın Beytüşebap ilçesine bağlı Feraşin’in el değmemiş yaylalarından itina ile toplanan bin bir çeşit otu, yine aynı titizlikle kurutarak muhafaza ediyor. 
 
‘Hastaneyle 30 yaşından sonra tanıştım’
 
Tarifleri ninelerinden öğrendiğini belirten Nezahat, “Belki bitkiler sayesinde 30 yılı aşkın bir süre sonra doktor yüzü gördüm. Eskinin imkanları çok kıttı ama kadınlar yaylalarda bulduğu her bitkiyi deneme yanılma yöntemleriyle hastalıklardan korunma yöntemlerini buldu” dedi. 
 
Günümüzde ise insanların daha öksürmeden hastaneye koştuğunu ifade eden Nezahat, “Bir ilacı aldığın zaman başka birçok hastalığa da kapı aralıyorsun. Ben torunlarımı dahi doktora götürmedim. Yaptığım tariflerle hem kendimi hem de ailemi birçok hastalıktan koruyabildim” sözlerini kullandı. 
 
Limon, nane, kekik, yulaf samanı ile şurup tarifi
 
Kadınların kolayca elde edebilecekleri malzemelerle soğuk algınlıklarından hem kendilerini hem de çocuklarını koruyabileceklerini söyleyen Nezahat, ilk tarifini şöyle anlattı: “Bir limon, bir tutam kekik otu, bir tutam nane, yulaf samanına bir litre su boşaltarak kısık ateşte beş dakika kaynatın. Ardından karışıma bir kaşık bal karıştırarak dinlendirdikten sonra süzün. Süzdüğünüz bu karışımı bir şişeye alıp şurup niyetine sabah, öğle, akşam gönül rahatlığıyla kendileri ve çocuklarına içirebilirler. Bu yöntemle birkaç gün içerisinde kuru öksürük ve balgamı atabilirler.” 
 
İkinci tarif siyah turp mucizesi
 
İkinci tarifinin ise pratik olduğunu söyleyen Nezahat, “Üşüttükleri için sesi kısılan, boğazı iltihap tutan, bademcikleri şişen kişiler ise siyah turpu rendeledikten sonra bir kaşık bal ile karıştırıp üç öğün tüketin” ifadelerini kullandı.
  
Regl sancıları ve kistlere karşı doğal yöntem
 
Soğuk havaların kadınların regl sancılarını tetiklediğine dikkat çeken Nezahat, sancı sırasında ise tüketilecek tarifini şu sözlerle anlattı: “Bir kilo incire, üç litre su ilave ederek 10 dakika kaynatın. Sabah, akşam, öğle bir tas tüketebilirler. Kistler için ise 2 bardak arpaya, 3 litre su ekleyerek 10 dakika kaynatın. Bunu süzdükten sonra günün üç öğünü tüketebilirler. Kadınlar bu tarifleri denedikten sonra ne kadar işlerine yaradığını görecekler. Yine bu bitlerin dışında beyaz civan perçemi bitkisine su katıp kaynattıktan sonra tüketebilirler.” 
 
‘Doğa en büyük mucize’
 
Safra kesesinden, bel fıtığına, ciğer iltihabına bitkisel yöntemlerle sayısız tarif sıralayabileceğini belirten Nezahat, son olarak tariflerinin tamamının denenmiş ve olumlu sonuçlar alındığını kaydetti.  Nezahat, “Bitkisel yöntemlerle doktora dahi gitmeden kurtulabilirsiniz. Hastalıkların en büyük mucizesi doğadır. Doğa bize sayısız zenginlikler sunuyor” dedi.