Samoa Adaları'nda ölümcül virüs: Salgın ve ihmalden 60 kişi hayatını kaybetti

  • 10:34 5 Aralık 2019
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Samoa Adaları’nda bir turistten bulaştığı tahmin edilen kızamık nedeniyle çoğunluğu çocuk en az 60 kişi hayatını kaybederken ülkede aşı oranın azlığı nedeniyle ölümlerde artış yaşandı.
 
Güney Pasifik’teki Samoa Adaları’ndaki kızamık salgınında en az 60 kişi yaşamını yitirirken, hastalığa yol açan virüsün Yeni Zelandalı bir turist tarafından taşındığı ortaya çıktı. Fransa’da yayın yapan France Inter radyosunun haberine göre, 200 bin nüfuslu Samoa Adaları’ndaki salgın nedeniyle aşı seferberliği ilan edildi. Haberde,ülke nüfusunun üçte birinin aşı olmadığı ve aşı kampanyasının hızlandırılabilmesi için bu kişilerin evlerine bayrak veya kırmızı bez asmalarının istendiği bilgisi paylaşıldı.
 
Virüs 4 bin kişiye bulaştı
 
Bir buçuk ay kadar önce başlayan kızamık salgınında hayatını kaybedenlerin 50'ye yakınını ise çocuklar oluşturuyor. Resmi rakamlar, şimdiye kadar 52’si dört yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 60 kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Ancak en az 4 bin kişiye bulaşan virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.
 
Aşı yetersizliği nedeniyle ölümlerde artış oluyor
 
Kızamık hastalığından hayatını kaybedenlerin sayısının son yıllarda tüm dünyada arttığına dair uyarılar daha önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılmıştı. 2017’de 110 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açan hastalığın yeniden yüz binlerce kişiye bulaşmasındaki en önemli neden olarak aşıların yaygınlaşmaması olduğu belirtiliyor.
 
Gelişmekte olan ülkelerde mali yetersizlikler veya aşı yetersizliği nedeniyle yapılamayan aşıların gelişmiş ülkelerde de belirli bir kesim tarafından reddedilmesi bunda etkili oluyor. Sadece ABD’de 2 buçuk milyonun üzerinde, Fransa’da 600 bin ve İngiltere’de 530 bin civarında çocuğa kızamık aşısı yapılmadığı da WHO tarafından verilen bilgiler arasında.