Dünya Sağlık Örgütü: 140 bin kişi kızamık sonucu yaşamını yitirdi

  • 13:28 6 Aralık 2019
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Dünya Sağlık Örgütü, 2018 yılında dünya genelinde çoğu çocuk 140 bin kişinin kızamıktan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 yılında çoğu çocuk 140 bin kişinin kızamık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. WHO, 2018’de 10 milyona yakın kızamık vakasının tespit edildiğini belirtti. Ölümcül vakalardan çoğunun, kızamık aşısı olmamış 5 yaşın altındaki çocukları ilgilendirdiğini belirten WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreysus, “Çocukların aşı ile önlenebilir bir hastalıktan ölmesi gerçekten bir skandal ve dünyada en savunmasız çocukların korunmasında kolektif bir başarısızlıktır” dedi.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre 2019’un tablosu daha karanlık. Kasım ayı verilerine göre, kızamık vakalarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla üç kat arttığı kaydedildi. WHO ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), geçen yıl ulusal aşı programı kapsamında çocukların sadece yüzde 86’sına ilk doz aşı yapıldığını, yüzde 70’inden azının ikinci dozu aldığını belirtti.