Virüs belirtilerine rağmen test yapılmadan eve gönderildi

  • 09:02 24 Haziran 2020
  • Sağlık
MARDİN - Nusaybin’de koronavirüs vaka sayısı artarken, virüs belirtisi gösteren  A.S., ilçe devlet hastanesinde test yapılmadan evine geri gönderildiğini söyledi. Öksürük şurubu verilen A.S., “Temas ettiğim aile ise karantina altında” dedi. 
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası Türkiye’de alınan kısmi önlemler, 1 Haziran itibariyle başlayan “normalleşme” süreciyle kaldırıldı. Birçok uzmanın “normalleşme için erken” ve “ikinci dalga” uyarılarına rağmen kısıtlamaların kaldırılması vaka sayısında ciddi oranda bir artışa neden oldu. Diyarbakır, Mardin gibi bölge kentlerinde de vaka sayında artış devam ediyor. Mardin’de günde ortalama 70 vaka tespit edilirken, nüfus yoğunluğunun olduğu ilçelerde birçok yurttaş test yapılmadan evine gönderiliyor.  
 
Bir hafta içerisinde üç kişi yaşamını yitirdi
 
Vaka sayısının en çok görüldüğü ilçelerden biri Nusaybin. Geçtiğimiz hafta virüs nedeniyle üç kişinin yaşamını yitirdiği ilçede birden çok bina ise karantina altında tutuluyor.
 
10 gün önce ilçede ziyarete gittiği bir ailenin testlerinin pozitif çıkması sonucu tedirgin olan ve baş ağrısı yaşayan A.S., 19 Haziran tarihinde test yapmak için Nusaybin Devlet Hastanesi’ne gitti. Gittiği hastanede, “Şu anda bir şey yapamayız. Bir iki gün sonra ateşiniz yükselirse o zaman gelin” cevabını alan A.S., evde iki gün sonra başlayan baş ağrısı ve öksürük şikâyetleri nedeniyle yeniden hastaneye gittiğini söyledi. A.S., şikâyetlerine rağmen yine test yapılmadığı belirterek, şöyle konuştu: “Akciğer filmi çekildikten sonra, ‘kimseyle temas kurmadan doktoru bekleyin’ denildi. Temas ettiğim aile şuan karantinada. En son hastaneye gittiğimde doktor ‘ciğerlerinde iltihaplanma var, kimseyle temas kurmadan eve git ve evde de kimseyle yan yana gelme’ dedi. Halen ağrılarım var. Hastanede bana herhangi bir test yapılmadı. Öksürük nedeniyle de bana öksürük şurubu verip gönderdiler.”