Türkiye’de koronavirüs: Var olan sorun halka yüklendi

  • 09:02 2 Eylül 2020
  • Sağlık
MARDİN - Mardin’de artan vaka sayılarına dikkat çeken SES Mardin Şube Eşbaşkanı Şükran Güzel, ülkede var olan sorunun da halka yüklendiğini söyledi. 
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı ve vakalardaki artış her geçen gün artmakta. İlk vakanın açıklandığı 10 Mart’tan itibaren salgına karşı kimi kısıtlamalara gidilse de 1 Haziran itibarıyla “normalleşme” süreci başlatıldı. Bu normalleşme dönemiyle beraber ilk günden beri vaka sayısının en yüksek olduğu kentlerden biri de Mardin. 
 
Her gün ortalama 350 vakanın tespit edildiği kentte 400'den fazla sağlık çalışanı da enfekte olmuş durumda. Yaşanan süreçle birlikte hastane yatakları ve yoğun bakımlarında yer kalmadığını ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şube Eşbaşkanı Şükran Güzel, süreç içerisinde hem halkın hem de sağlık çalışanlarının psikolojik anlamda yıprandığını söyledi.
 
'Hastalar yer yok denilerek eve gönderiliyor'
 
Günlük ortalama vaka sayılarında ciddi bir artışın olduğunu belirten Şükran, “Mardin'de 1 Haziran sonrasında bölge illerinde olduğu gibi vaka sayılarında bariz bir artışla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Özellikle günlük ortalama vaka sayılarında artış oldu. Şu anda elde ettiğimiz verilere göre günde 300-350 tahmini vaka sayıları geliyor. Hem ilçe hem de merkezdeki hastanelerde şu anda yatak ve yoğun bakım ünitelerinde yer yok. Bundan kaynaklı pozitif vakaların çoğu evde takip edilmek üzere eve yönlendiriliyor. Bunların evde tedavisi takibi hastanenin yanı sıra daha zor oluyor" dedi.
 
' 400'den fazla sağlık çalışanı enfekte oldu'
 
Kentte il sağlık müdürlüğü tarafından kendilerine herhangi bir bilgi paylaşımı olmadığını ifade eden Şükran, bu süreçte oluşan ölüm sayılarını da net bir şekilde öğrenemediklerini söyledi. Bunların yanı sıra hastane de yatak ve yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını dile getiren Şükran, “Belirti çok ağır olmadığı sürece hastalar eve gönderiliyor ama eğer ağır vaka geliyorsa hastanelerde yatak boşaldıktan sonra vaka tedavi altına alınabiliyor. Bir hasta taburcu edildikten sonra yerine başka biri gelebiliyor. Bu durumda aylardır devam ediyor. Bizle resmi anlamda bir bilgi paylaşımı olmuyor. Şu anda kentteki ölü sayısında net bir rakam yok. Olsa da bizle paylaşılmıyor. Bu sürecin en başında en önde yer alanlar sağlık çalışanları oldu. Mart ayından bu yana durmadan çalışan sağlıkçılar yıpranmış durumdalar. Psikolojik anlamda çok yoruldular. Şu anda kentte 400'den fazla sağlık çalışanı enfekte olmuş durumda. Süreç sayının daha da artacağını gösteriyor" sözerlini kullandı. 
 
'Sürecin sorunu halka yüklenmiş durumda'
 
Artan vakalar ile yurttaşların daha da tedbirli davranması çağrısında bulunan Şükran, “Ülkede şu anda var olan sorun halka yüklenmiş durumda. Halka maske takın ya da hijyene dikkat edin diyorlar. Ama hastalar başka insanlar ile temas ediyor bu durumda karantina altında olması gereken yurttaşlar ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle karantina altında kalamıyor. Halk kendini güvene alıp temaslara dikkat etmeli. Bu hem kişinin kendi sağlığı hem de toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Hükümetin bu anlamda karantina altına alınan vatandaşlara ekonomik olarak destek sunması gerekiyor" diye konuştu.