Şebnem Korur Fincancı: Sağlıkçıların ifadeleri geciktiriliyor

  • 16:26 22 Ocak 2021
  • Sağlık
ANKARA - Gözaltına alınan sağlık emekçileri için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne giden TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, ifade işlemlerinin geciktirildiğini söyledi.  
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın da aralarında bulunduğu hekimler, Ankara Şehir Hastanesi’nde özlük hakları için seslerini duyurmak isterken gözaltına alınan meslektaşları için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Gözaltı sürecini izlemek isteyen TTB Merkez Konseyi üyeleri emniyetten çıkarıldı.
 
Zorla dışarı çıkartılan TTB Merkez Konseyi üyeleri Ankara Emniyeti Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Burada konuşan Şebnem, “Gözaltına alınan arkadaşlarımıza eşlik etmek, süreci izlemek ve ayrıca bu hukuksuz uygulamaya karşı sözümüzü söylemek için buraya Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne geldik. İlginç bir durumla karşı karşıya kaldık. Bir kamu kurumunun içinde bulunmamıza izin vermediler ve bizi dışarıya çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar” dedi.
 
'İfade işlemleri geciktiriliyor'
 
Gözaltına alınan sağlık emekçilerinin ifade işlemlerinin geciktirildiğini gözlemlediklerini belirten Şebnem, şöyle konuştu: “Bu süreç, aslında Ankara’da hak talebini nasıl sınırladıklarını gösteren bir süreç oldu ve buna hep beraber tanıklık ettik. Burada TTB Merkez Konseyinin bütün üyeleri birlikte geldik ve uygunsuzluğu dile getirdik. Ancak ne yazık ki bu aşamada bir engellemeyle karşı karşıya kaldık. Bu başından sonuna kadar yakışıksız bir tutum. Bunun yanı sıra görevliler önce bizi içeriye kadar aldı. Ama bunu da hata olarak tanımladılar. Umuyoruz ki o görevlilerin başına bir şey gelmez. Onları ‘hatalı davranma’ diye tanımladıkları için bu kez o görevliler için kaygı duyuyoruz. Oysa onlar görevlerini yaptılar. Burası bir kamu kurumudur bizler de bir kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan TTB Merkez Konseyi üyeleri olarak o kamu kurumunun içinde bulunma hakkına sahibiz."