Şırnak Cezaevi’ndeki taciz iddialarını Meclis’e taşıdı

  • 14:47 22 Mayıs 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak T tipi Cezaevi’ndeki kadın tutsakların gardiyanlar tarafından tacize maruz bırakıldığı iddialarını Adalet Bakanı’na sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kadın tutsakların gardiyanlar tarafından tacize maruz bırakılma iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Nuran, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan bir tutsağın ailesi aracılığı ile gönderdiği mektupta yaşadıkları sıkıntılar ifade edildi. Önergede, “Mektuba göre 1 Mayıs günü Başgardiyan Y.P koğuş mazgallarından açlık grevi eyleminde olan tutukluları tehdit etmiştir. Gardiyan tutuklulara ‘Sizlere bu güne kadar yapamadığımız her şeyi yapacağız’ şeklinde sözlü bir şekilde tehdit etmiştir. Bu tehditten sonra cezaevinde açlık grevi eyleminde olan 8 tutsağa bir aylık görüş yasağı verilmiştir. Yine mektupta bazı erkek gardiyanların kadın koğuşlarını pencerelerden gözettiği iddialar arasındadır. Özelikle kadın tutsakların çamaşır yıkadıkları esnada bazı erkek gardiyanların mahpusları taciz ettiği iddia ediliyor. Yine mahpusların bazı kantin ihtiyaçlarının da karşılanmadığı ifade edilmektedir. Daha öncede ailelerden gelen şikayetlerde gardiyanlar M.E ve G.E’ nin kadınları sözlü taciz ettikleri iddialar arasındadır” denildi.
 
Önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması üzere şu soruları yöneltildi:
 
“* Şırnak Cezaevinde keyfi olarak mahpuslara hakaret eden ve kadın mahpusları taciz eden gardiyanlar hakkında idari ve hukuki bir işlem başlatılmış mıdır?
 
* Gardiyanların mahpusları tehdit ettiği ve taciz ettiği iddialarına ilişkin bir araştırmanız olmuş mudur? Ya da olacak mıdır?
 
* Gardiyanların mahpusların kantin ihtiyaçlarını karşılamaması genel bir karar mıdır? Yoksa keyfi uygulama mıdır? Keyfi uygulama ise ilgili kişiler hakkında bir hukuki işlem başlatılacak mıdır?”