HDP’li Nuran İmir Dicle Nehri'ne kurulan kum ocaklarını sordu

  • 12:10 25 Haziran 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Nuran İmir Cizre de Dicle Nehri kenarında kurulan kum ocakları işletmelerinin çevreye verdiği zararları ve boğulma vakalarına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak’ın Cizre ilçesinden de geçen Dicle Nehri’nin kenarında kurulan kum ocakları işletmelerinin çevreye verdiği zararları ve boğulma vakalarına sebep olmasını Meclise taşıdı. Nuran, konu ile ilgli Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, Cizre’de çocukların serinlemek için çevresinde hiçbir güvenlik önlemi olmayan Dicle Nehri’ne girdiği belirtilerek bu nedenle her yıl yaklaşık 10 çocuğun yaşamını yitirdiği ifade edildi. Önergede şunlar denildi: ”Cizre’de Dicle kenarında kum ocakları işletmelerinin açmış oldukları kuyular boğulma vakalarındaki en önemli sebeplerden biridir. Hiçbir güvenli alanı olmayan kum ocakları şehrin sınırları içinde kurulmuş durumda ve hukuksuz bir şekilde işletilmektedirler. Dicle nehrinde açmış oldukları kuyular insanların boğulmalarına neden olmaktan öte suda yaşayan yüzlerce canlının yaşam alanlarını ekosistemini bozmaktadır. Dere yatağını değiştirmekte ve sele davetiye çıkarmaktadır.
 
Cizre, Dicle nehri kenarında işletilen kum ocakları şehrin içerisinde yaşam alanlarına yakın kurulan işletmeler yaşam alanlarına ve ekosistem dengesine zarar vermektedir. Ve nehir yatağında açılan kuyular nehirde yüzmek isteyen çocukların boğulmalarına sebep olmaktadır.2018 yaz aylarında aynı vakaların yaşanması üzerine ilgili bakanlığa iletmemize rağmen bir yıl geçtikten sonra aynı durumla karşı karşıyayız.”
 
Önergede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den şu soruların cevaplanması istendi:
 
“*Dicle nehri kenarında bulunana kum ocaklarının sahasında beton kazık ve ya benzeri bir biçimde başlangıç ve bitiş noktaları işaretlenmiş midir? Kazıklar her hangi bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde teknik esaslara uygun olarak yerleştirilmiş midir?
 
*2018 Yaz aylarında boğulma vakalarının yaşanması üzerine konuyu ilgili bakanlığa sormamıza rağmen üzerinden bir yıl geçti ve konuya dair herhangi bir tedbir alınmamasının sebebi nedir?
 
*İşletme süresince akarsu yatağında yatak durağanlığını bozacak ve serbest akışa engel olacak şekilde malzeme alınması, mahfuz, servis yolu ve benzeri yapılar yapılarak suyun akış yönü değiştirilerek kıyı oyulmalarına,  yatak kenarlarında bulunan ocak kullanım alanı dışında yer alan tarım alanları, meskun mahaller ve benzeri tesislere zarar verecek şekilde yatak üzerinde çalışma yapılmış mıdır?
 
*İşletme ruhsatı süresinin bitiminde, faaliyet sahibi tarafından akarsu veya kuru dere yatağında gerekli arazi ıslahı ve rehabilitasyon çalışmaları yapılarak doğal akış rejimi koşulları sağlanmış mıdır?
 
*Kum ocakları işletmelerinin saha çalışmalarında belirtilen talveg kotundan daha fazla derine inilmiş midir?
 
*Nehir yataklarından alınan malzemenin yıkanması ve elenmesi sonucunda oluşan pasa, ruhsat alanı içerisinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek can ve mal emniyetini sağlayacak şekilde doğaya yeniden kazanım çalışmaları yapılmış mıdır?
 
*Faaliyet esnasında oluşabilecek atıklar çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ilgili mevzuat doğrultusunda bertaraf edilmiş midir?
 
*Dicle nehri kenarında bulunan kum ocakları işletmelerine Bakanlığınızca izin verilmiş midir? Verildiyse hangi periyotlar çerçevesinde denetlenmektedir? “