HDP orman yangınları için Meclis araştırması istedi

  • 15:02 19 Temmuz 2019
  • Siyaset
ANKARA  - HDP’li vekil Meral Danış Beştaş, orman yangınlarının neden ve sonuçları ile alınacak olan önlemlerin tespiti için Meclis araştırması istedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş, artan orman yangınlarını meclise taşıdı. Meral, orman yangınlarının neden ve sonuçları ile alınacak olan önlemlerin tespiti için Meclis’e önerge vererek Meclis araştırması istedi.
 
Yaşanan orman yangınlarında alınan önlemlerin yeterli olmadığı için yangınların boyutlarının büyüdüğü belirtilen önergede, “Orman yangınlarının nedeni genelde yaz aylarında hava sıcaklığının etkisi olarak yorumlansa da doğu illerinde güvenlik güçlerinin; batı illerinde ise turizm alanları için rant sağlamak isteyen çevrelerin yangınlardaki sebep ve etkileri de kamuoyunun malumudur” denildi.
 
Orman Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı Faaliyet Raporu’na atıfta bulunan önergede şunlar kaydedildi:  “Türkiye’de 2014 - 2018 yılları arasında 10 bin 130 orman yangını çıkmış olup bu yangınların 667’sinin kasıtlı olduğu ancak, 5.862’sinin çıkış nedeninin aydınlatılamadığı ifade edilmiştir. Beş yıl içinde bu sayı artmış son verilere göre 13 bin 644 yangından 840’ının kasıtlı olduğu, 6 bin 671 yangının ise nedeninin bilinmediği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Aradan geçen zaman zarfında orman yangınlarındaki artış ve nedenlerinin bulunamayışı; devletin sorumluğunu yerine getirmediğinin ve bu konuda yeterli politikaların üretilmediğinin de bir ifadesidir.”