MEB’in yanıtlaması beklenen önergeye valilik yanıt verdi

  • 12:48 21 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - Eskişehir Sivrihisar’a bağlı Buhara köyündeki “Menzil tarikatı okulu” iddialarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soran HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’a yanıtı Eskişehir Valiliği yanıt verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Buhara köyünde Menzil tarikatı lider ve üyelerinin ikamet etmesi ve köyde bulunan okulun “Menzil tarikatının okulu” olarak tanınması nedeniyle ailelerin çocuklarını okula göndermediği iddialarını 17 Eylül’de Meclis’e sunduğu soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’a sormuştu. Oya’nın Bakanlık tarafından yanıtlanmak üzere sunduğu soru önergesine, Eskişehir Valiliği yanıt verdi.
 
Önergeye Valilik yanıt verdi
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından önergeye verilen cevapta Eskişehir Valiliğinin cevabı yer aldı. Cevapta Valilik, “okulun 2019-2020 eğitim öğretim döneminde açıldığını, MEB’e bağlı bir okul olduğunu, Bakanlık müfredatının uygulandığını, okuldaki öğretmenlerin bakanlık tarafından atandığını, okuldaki öğretmenlerin ve idarecilerin devlet memurlarının bağlı olduğu çerçevede görev yaptığını, okulun açıldığı günden bugüne kadar öğrencilere herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını” belirtti.
 
‘Sorularımızın yanıtı yok’
 
Bakanlığın verdiği yanıtı değerlendiren Oya, “Millî Eğitim Bakanlığının soru önergemize vermiş olduğu yanıttan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir soruşturma yürütülmeden direk Eskişehir Valiliğinin ‘okul personelinin Bakanlık tarafından atandığı ve idarecilerin görevlerini yasal çerçevede yerine getirdiği’ şeklindeki beyanını yeterli görerek bize gönderdiği anlaşılıyor” dedi. Oya, “Millî Eğitim Bakanlığı Buhara köyündeki okulda görevli olan idareciler hakkında herhangi bir soruşturma başlattı mı? Çocuklarını okula göndermeyen aileler ile görüştü mü? Bu soruların yanıtı önergemize verilen cevapta yok” ifadelerini kullandı.
 
Oya Ersoy’un, 17 Eylül’de Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunlar soruldu: 
 
“* Millî Eğitim Bakanlığı olarak, çocuklarını bu okula göndermek istemeyen velilerin neden göndermek istemediklerine dair herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
* Millî Eğitim Bakanlığı olarak, yukarıda bahsi geçen okulda, Menzil tarikatının üye ve şeyhlerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerine müdahalesine izin veren ya da müdahalesine yol açan uygulamalarda bulunan sorumlular hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
* Millî Eğitim Bakanlığı olarak, yukarıda bahsi geçen okulda, menzil tarikatının üye ve şeyhlerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerine müdahalesini engelleyecek önlemler almayı düşünüyor musunuz? 
 
* Bu okulda çocuklara verilen eğitim ve öğretim faaliyetleri, Milli Eğitim Müfredatına uygun mudur?”