Yaşamını yitiren hasta tutsak Emine Aslan Adalet Bakanına soruldu

  • 13:07 4 Aralık 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Pero Dündar, 16 aydır tutuklu bulunan ve dün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren hasta tutsak Emine Aslan Aydoğan’ı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
 
Tutuklu bulunduğu Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi'nde rahatsızlıktan sonra kaldırıldığı Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’nde dün yaşamını yitiren Emine Aslan Aydoğan’ın ailesi, cenazeyi Viranşehir’de defnetti. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, tutuklu bulunduğu Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren ve böbrek tümörü olan hasta tutsak Emine Aslan Aydoğan’ın durumunu Meclis gündemine taşıdı. Pero, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmak üzere sunduğu soru önergesinde, “Cezaevlerinde kalan hasta tutsakların yaşadığı sorunların çözümüne dönük yasal girişimlerin sonuçsuz kalması bu tutsakları adeta ölüme mahkûm etmektedir” dedi.
 
‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen cezaevinde tutuldu
 
Birçok hasta tutsağın Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen cezaevinde kaldığına dikkat çekilen soru önergesinde, son olarak dün yaşamını yitiren hasta tutsak Emine Aslan Aydoğan’a işaret edildi. Önergede, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta mahpus listesinde yer alan Emine Aslan Aydoğan’ın tedavisinin yapılması için başvurularda bulunulmasına rağmen ilgili makamlardan olumlu bir geri dönüş yapılmadığına da yer verildi.
 
Emine Aslan’ın ailesine cenaze aracı verilmediği, defin işlemlerinin kolluk güçlerinin ablukası altında gerçekleştirildiğinin hatırlatıldığı soru önergesinde, Adalet Bakanına şu sorular yöneltildi:
 
“* Bakanlığınıza ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna 16 aydır tutuklu bulunan hasta tutsak Emine Aslan Aydoğan’ın sağlık sorunlarına ilişkin kaç başvuru yapılmıştır?
 
* Emine Aslan Aydoğan’ın sağlık sorunlarına ilişkin ilgili makamlara kişi ve kurumlar tarafından defalarca başvuru yapılmasına rağmen yapılan başvurular neden sonuçsuz kalmıştır?
 
* Böbreğinde tümör bulunan ağır hasta tutsak Aydoğan’ın cezaevinde tutulmasının yasal gerekçesi nedir? Bu durum hasta tutsağı ölüme mahkûm etmek değil midir?
 
* Hasta tutsak Aydoğan ağır sağlık sorunları yaşamasına rağmen cezaevinde tutulmasını ve bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirmesini nasıl açıklıyorsunuz?
 
* Bakanlığınız, hasta tutsak Aydoğan’ın yaşamını yitirmesine neden olan ihlallerin açığa çıkarılmasına yönelik yasal bir soruşturma başlatacak mıdır? Bu ihlallere neden olan kişi ya da kurumlara yönelik yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır?
 
* ATK raporu ile ‘cezaevinde kalamaz’ denmesine rağmen cezaevinde tutulan kaç hasta tutsak yaşamını yitirmiştir?
 
* ATK raporu ile ‘cezaevinde kalamaz’ denmesine rağmen kaç hasta tutsak hala cezaevindedir?
 
* Özel aflar ile tacizciler, tecavüzcüler, katiller bırakılırken hasta tutsaklar neden serbest bırakılmamaktadır?”