'Genç Kafe’ye 'ahlak kuralları' adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?'

  • 14:25 13 Aralık 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li vekil Ebru Günay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a "Genç Kafe’ye 'Ahlak Kuralları' adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır? diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili Ebru Günay,  Mardin Artuklu Üniversitesi’ndeki Genç Cafe isimli mekana gençlik merkezi kararıyla asılan “Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır" yazılı afişi Meclis gündemine taşıdı. Ebru, konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 
 
Önergede şu ifadelere yer verildi: “Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi bünyesinde açıldığı öğrenilen Genç Kafe ismindeki kafeye 'ahlak kuralları' adında bir afiş asılmıştır. Afişte 'Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır' ifadeleri yer almaktadır. Kafe işletmecisi, kadın öğrencileri erkek öğrencilerle selamlaşmalarından ve oturma şekillerinden dolayı uyarmıştır.” 
 
Önergede, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu sorular yöneltildi:
 
"*Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan Genç Kafe’ye 'ahlak kuralları' adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?
 
*Üniversite kampüsünde bulunan bir kafeye asılan söz konusu afişle amaçlanan nedir ve bahsedilen 'Ahlak Kuralları' nelerdir? 
 
*Kadın öğrencileri uyaran kafe işletmecisi hakkında gerekli işlem başlatılacak mıdır?
 
*Üniversitelerde, yurtlarda ve okullarda uygulanan bu tür kurallar ve bu yaklaşım toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yaratan, pekiştiren ve büyüten bir durum değil midir? Bakanlığınız toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek amacıyla ne tür çalışmalar yapmaktadır?
 
*Kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olacak bu afişin toplatılması için atacağınız adımlar nelerdir?”