Muhabirimiz Filiz Zeyrek’e yönelik ajanlık dayatması Meclis gündeminde

  • 14:09 22 Ocak 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları gazeteci Filiz Zeyrek’e yönelik kendilerini istihbaratçı diye tanıtan iki kişi tarafından ajanlık dayatılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, muhabirimiz Filiz Zeyrek’in çocukları için Seyhan ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na çocuk yardımı başvurusu sonrasında kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan iki kişi tarafından ev ve para karşılığında ajanlık dayatılmasını Meclis’e taşıdı. Tülay, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şu ifadelere yer verildi: 
 
“Eşinden boşanmış ve iki çocuğu ile birlikte yaşayan Jin News muhabiri Filiz Zeyrek; çocuk yardımı almak üzere Seyhan Kaymakamlığı'na bağlı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmıştır. Başvurunun ardından 14 Ocak günü telefonla aranarak başvuru nedeniyle Şakirpaşa Polis Merkezi'ne gelip, imza atması gerektiği söylenmiştir. Bunun üzerine Şakirpaşa Polis Merkezi'ne giden Filiz Zeyrek, burada yaşananları; ‘...eşinden boşanmışsın, iki çocuğun var ve ekonomik olarak zor durumdasın. Biz de sana ve çocuklarına yardımcı olmak istiyoruz. Senin ve çocuklarının geleceği çok güzel olacak. Bunun garantisini ve sözünü veriyoruz. Evin yok. İster il içinde istersen il dışında ev imkanı sağlayalım. Çocuklarının eğitimini ve geleceğini garanti altına alalım... Tekliflerimizi kabul ettiğin sürece senin ve çocuklarının geleceği garanti altında olacak. Bizle beraber olduğun sürece gittiğin tüm resmi kapılar sana açılacak... Kesinlikle basına ve herhangi bir kuruma söylemeni istemiyoruz’ şeklinde aktarmıştır. 
 
Filiz Zeyrek, kendisine bunları söyleyen kişilerin o sırada masaya bir tomar para bırakıp, 'Bu para çocuklarına hediyemizdir. Al, onlara harca’ dediğini de belirtmiştir. Mağduriyeti ve çocukları üzerinden kendisine üç yıl içerisinde aynı yolla ikince kez baskı uygulandığını söyleyen Filiz Zeyrek; İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvuru yapmış.” 
 
Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Filiz Zeyrek’in Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmış olduğu başvurunun ardından Seyhan Şakirpaşa Polis Merkezi’ne çağrılması ve kendilerini istihbaratçı olarak tanıtanlarca çocukları ve ekonomik mağduriyeti kullanılmak istenmiştir. Konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
 
* Filiz Zeyrek’e para teklifinde bulunan ‘istihbaratçılar’ kimdir? Bunu hangi yetki ile yapmışlardır?  
 
*İhtiyacı olan yurttaşların sosyal yardım başvuru bilgileri, Emniyet personellerine kullanılmak üzere sunulmakta mıdır? Bu uygulama rutin bir uygulama mıdır?
 
* Üç yıl içerisinde iki defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden Filiz Zeyrek’e polislerce ulaşılarak ajanlık teklif edilmesi, devletin yurttaşlarına sağlaması gereken sosyal yardımların suistimale uğratılması anlamına gelmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması ve denetlenebilir olması için çalışmalarınız var mıdır? 
 
*Özellikle yardım başvurusunda bulunan kadınlar lehine devletin çalışmalar yapması gerekirken, kadınların çocukları ve ekonomik zorluklarının emniyet personellerince aleyhte kullanılmak için argüman olarak görülmesi kabul edilemez. Bu konuda önlemler alınması için ilgili Bakanlıklarla ortak çalışmalarınız olacak mıdır? 
 
*İHD 2019 Yılı Baskı ve Tehdit Yöntemleriyle İfade Alma, Mülakat Yapma, Ajanlaştırma ve Kaçırma Olaylarıyla İlgili Özel Raporuna göre; ajanlık teklifi uygulamaları artmıştır. Şikayetlerin etkili bir biçimde soruşturulması ve faillerin tespit edilerek, adilce yargılanabilmesi için Bakanlığınızca gerekli çalışmalar yapılacak mıdır? Kolluğun denetlenmesine yönelik adımlar atılacak mıdır?”