Dersim Dağ: Gülistan Doku soruşturması ne aşamadadır?

  • 13:26 14 Şubat 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Gülistan Doku’nun bulunması ile ilgili yürütülen soruşturma ne aşamadadır?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Munzur Üniversitesi 2. Sınıf  öğrencisi olan Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden 40 gün geçmesine rağmen hala sonuç alınamamasını ve savcılık kararı olmadan Ezilenlerin Sosyalist Partisi ( ESP) Diyarbakır İl Örgütüne giderek Gülistan’ın akıbetinin sorulmasına dair Meclis’e yazılı soru önergesi sundu. Önergenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından  cevaplanmasını isteyen Dersim, Gülistan’ın 5 Ocak’tan bu yana kayıp olduğunu hatırlattı. 
 
Gülistan’ın son olarak Uzunçayır Baraj Gölü yakınlarında görülmüş, elde edilen telefon kayıtlarında ise en son Zainal Abarokov ile görüştüğünün tespit edildiğini belirten Dersim, Zainal Abarokov’un iki defa ifadesinin alındığını fakat teknik cihazlarına el konulmadığını kaydetti. Dersim konuya ilişkin şunları ifade etti: “Özellikle şüphelinin babasına ait aracın ve Gülistan’ın son olarak görüldüğü yerden geçen araçların HTS kayıtları ile ilgili soruşturulma yapılmadığı belirtilmektedir. Soruşturma dosyası ile ilgili DNA içeren delillerin toplanması yönündeki taleplerin de yerine getirilmediği belirtilmektedir. 40 güne aşkındır bu dosyanın ve soruşturmanın durumu bu iken 11 Şubat 2020 tarihinde kolluk kuvvetleri ESP Diyarbakır il örgütüne giderek Gülistan Doku’nun orda olup olmadığını sormuştur. Kolluk kuvvetlerinin savcılık kararı olmadan ESP Diyarbakır il örgütüne gittiği belirtilmektedir. Gülistan Doku’nun bir aya aşkındır bulunamaması, ailesinin, kamuoyunun yürütülen soruşturma ile ilgili sağlıklı bilgilendirilmemesi ve siyasi bir partinin il örgütüne gidilip bu kişinin akıbetinin sorulması soruşturmanın farklı bir noktaya çekilerek sağlıklı yürütülmemesi noktasında kaygıları artırmaktadır.”
 
Dersim konuya ilişkin İçişleri Bakanı’na şu soruları yöneltti: 
 
“*Gülistan Doku’nun bulunması ile ilgili yürütülen soruşturma ne aşamadadır? 
 
*ESP Diyarbakır İl Örgütüne gidilip Gülistan Doku’nun sorulmasının gerekçesi nedir?
 
*Kolluk kuvvetleri ESP Diyarbakır il örgütüne savcılık talimatı ile mi gitmişlerdir? Eğer savcılığın yürütülen soruşturma ile ilgili böyle bir talimatı yok ise ESP il binasına giden kişiler hakkında başlatılan bir soruşturma bulunmakta mıdır?
 
*Gülistan Doku’nun bulunması için ilk günden bu yana faaliyetler yürüten siyasi partilerden biri olan ESP’ye yönelik bu baskın ile ne amaçlanmaktadır?
*Gülistan Doku dosyasında şüpheli konumunda olan Zainal Abarokov’un teknik cihazlarına savcılık tarafından neden el konulmamaktadır? 
 
*5 Ocak tarihinde Gülistan Doku’nun son olarak görüldüğü mevkiden geçen araçların HTS kayıtları ile ilgili soruşturma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise bunun gerekçesi nedir?
 
*Dosyada DNA içeren delillerin toplanması yönündeki taleplerin kabul edilmemesinin gerekçesi nedir?”