Kayyımın stratejik planlamasında kadına bütçe ayrılmadı

  • 09:04 26 Şubat 2020
  • Siyaset
MARDİN - Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin 2020-2024 yılı strateji planında kadına bütçe ayrılmazken, yerine kayyım atanan HDP’li Eşbaşkan Figen Altındağ, kayyım atanmadan önce kendilerinin hazırladığı planın yarım kaldığını söyledi. 
 
İçişleri Bakanlığı talimatıyla 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyım atanan üç büyükşehir belediyesinden biri olan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 2020-2024 stratejik planını açıkladı. Planda 14 daire başkanlığından biri olan Kadın ve Gençlik Daire Başkanlığı’na hiç bütçe ayrılmaması dikkat çekerken, diğer daire başkanlıklarına ise büyük bütçeler ayrıldı. 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazanırken, önceki dönem yine atanan kayyımdan 1 Milyar 26 Milyon lira borç kaldığını açıklamıştı. Kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın 'ilk dönemi'nde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li bakanlara gümüşçüden 600 bin liralık hediye aldığı da ortaya çıkmıştı.
 
Yeni bir müdürlük açıldı
 
"Hesap verebilirlik, şeffaflık, çok kültürlülük, inanca saygı, yerel ekonomiye dayalı kalkınma, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeye ayak uydurmak, sosyal belediyecilik anlayışı, paydaş katılımlı bir yönetim anlayışı, kaynak dağılımında etkinliği sağlamak ve eşitlik" ilkeleri ile hizmet verileceği iddia edilen planda, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ek olarak 'Şehit ve Gazi Hizmetleri Müdürlüğü' gibi bir müdürlüğe yer verildiği görüldü. 
 
'Biz kayyım atanmadan önce planlamada kadına bütçe ayırmıştık'
 
Çıkarılan planlamada kadına dair hiçbir şeye yer verilmemesine tepki gösteren Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ, kendilerinin kadına yönelik bir bütçe çıkardığını belirtti. Stratejik plana son hali verilmeden belediyeye kayyım atandığını ifade eden Figen, “Plan değerlendirme toplantısı, idare ile danışmanlık yürüten ekip arasında yapılmış bir toplantıydı. Önceki bütçe ve bizim şimdiki ihtiyaçlarımız ile gelecek bütçesi konuşulan konulardandı. Tabi ki kadın bütçesi hiç tartışmasız belirlenmişti bir takım eksiklikler vardı ama onları da konuşma aşamasındaydık" dedi.
 
'Yolsuzlukları örtecek bir strateji belirlenmiştir’ 
 
Kayyımların bu zihniyetine yabancı olmadıklarını, daha önce de ilk olarak kadın kurumlarını kapattıklarını hatırlatan Figen, “Başta kadın kurumlarının kapatılması, yerlerine erkek müdürlerin atanması, kadın çalışanların işten çıkarılması ya da mobbinge maruz kalması, kayyımların kadınlara olan yaklaşımını ortaya koymaktadır. Stratejik planda kadın bütçesi olmaması, kadın çalışmalarının önemsenmediğini ortaya koymaktadır. Yapılacak harcamalarda daha önce yaptıkları gibi yolsuzlukları örtmek için böyle bir strateji de belirlemiş olabilirler" diye konuştu.
 
'Yüzbinlerce TL gerçekten konsere mi harcandı?’ 
 
Kayyımın yine geçmişte yaptığı gibi önemli masrafların çoğunu önemli çalışmalara değil, konser ya da ‘hediyelik eşyaya’ ayırdığını dile getiren Figen, “Biz bu düzeni değiştirmek istiyorduk zaten. Seçildiğimiz dönem Kadın Daire Başkanlığı harcamalarında çok uçuk rakamlarla konser gibi düzenlenmiş etkinlikler gördük. Mesela Funda Arar konserine 200-300 bin TL aralığında bir harcama yapılmıştı. Yine Ziynet Sali konserine de yine aynı aralıkta bir harcama olmuştu. Kadınların ihtiyaç duyduğu çalışmalar için ise önem verilmemişti. Bu konserlere yapılan büyük harcamalar aslında sadece makyaj. Tabi ki eğlenceye dair etkinlikler planlamak normal fakat bir konsere 300 bin lira para harcamak israftan başka bir şey değildir ya da gerçekten konsere mi harcandı? Orası da bir muamma” dedi. 
 
‘Kokuşmuş düzeni bertaraf edeceğiz’ 
 
Tüm bunlara son vermek için 31 Mart’ta seçildikten sonra çalışma ve planlamalarına başladıklarını belirten Figen, “Ben ve yol arkadaşlarım küflenmiş eril erkek zihniyetinin yönetim şeklini yeniden biçimlendirmek isteğimizde maalesef kayyım atadılar. Ama bu mücadele burada bitecek demek değildir. Hep beraber bu kokuşmuş düzenin bekçilerini bertaraf edeceğiz” diye ekledi. 
 
Planlama Meclis’e taşınmıştı
 
Öte yandan HDP Mardin Milletvekilli Tuma Çelik, strateji planı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Meclis’e soru önergesi vererek, kayyım yönetiminin, kentteki çok dilliği, çok kültürlü yapıyı görmediğini, planda Kürtçe, Arapça ve Süryanice’nin adının bile geçmediğini vurgulamıştı.