‘Covid-19 virüsüne karşı cezaevlerinde alınan önlemler nelerdir?’

  • 18:25 2 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Covid-19 salgınından kaynaklı en fazla risk grubunda olan cezaevlerindeki tutsakların ve çocukların durumunu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay,  koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kapasite fazlalığı, sağlığa erişim imkanlarının olanaksızlığı ve hijyen malzemelerine erişimin en sıkıntılı olduğu cezaevlerine ilişkin durumu Meclis’e taşıdı. Ebru, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
‘Cezaevlerinde bin 334 hasta mahpus bulunuyor’
 
Önergede,  “Adalet Bakanlığı’nın açıklamış olduğu 2020 verilerine göre 220 bin kapasiteli 355 hapishanede toplam 282 bin 703 mahpus bulunmaktadır. Cezaevlerinde kapasite fazlası mahpus olmasının yanında bir de bağışıklığı düşük, ağır hastalığı olan ve salgın konusunda risk grubunda olan binlerce mahpus vardır. İnsan Hakları Derneği’nin son açıklamış olduğu verilere göre Türkiye cezaevlerinde 458’i ağır olmak üzere bin 334 hasta mahpus bulunmaktadır” diye belirtildi. 
 
‘850 çocuk ciddi risk altında’
 
Olağan koşullarda bile sağlık erişiminde sorunlarla karşılaşan hasta tutsakların salgın hastalıklar karşısında ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekilen önergede, 65 yaş üstü tutsakların, hamile ve anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda olan 850 çocukla birlikte binlerce tutsağın yaşamının risk altında olduğu vurgulandı. 
 
Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Bakanlığınızın Covid-19 virüsüne karşı cezaevlerinde aldığı önlemler nelerdir?
 
*Cezaevlerinde salgını önleme amaçlı dezenfekte işlemi yapılmış mıdır?
 
*Mahpuslar için ücretsiz kolonya, dezenfektan, maske ve eldiven tedariki sağlanmış mıdır?
 
*Cezaevlerinde mahpuslara Covid-19 salgını için test yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç adet yapılmıştır? Bu testlerden kaçı pozitif çıkmıştır? Pozitif çıkan mahpus ile temas eden diğer mahpuslar için önlem alınmış mıdır?
 
*Cezaevlerinde çalışan görevliler arasında Covid-19 şüphesiyle test yaptıran ve pozitif çıkan olmuş mudur? Eğer olduysa bu memurlar ile temas eden mahpuslar için önlemler alınmış mıdır?
 
*Covid-19 salgını karşısında risk grubunda olan mahpus sayısı nedir? Kronik hastalığı olanlar ve bağışıklığı zayıf olanlar için hangi önlemler alınmıştır?
 
*Mahpusların yaşam hakkını korumak için birçok ülkenin yaptığı gibi infaza eşit ve ayrımsız bir şekilde ara vererek cezaevlerini boşaltmayı düşünüyor musunuz?”