Batman’da koronavirüs testlerinin az olması Sağlık Bakanı’na soruldu

  • 13:25 7 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Batman Milletvekili Felekenasu Uca, Batman’da koronavirüs (Covid-19) testlerinin yetersizliğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.
 
Hakların Demokratik Partisi(HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, koronavirüs (Covid-19)  salgınından kaynaklı Batman’da bulunan hastanelerde testlerin az olmasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi. 
 
‘25 günde 450 test yapıldı’
 
Önergede,  Çin’in Vuhan kentinde görülen ve kısa sürede 100’den fazla ülkeye yayılan Covid-19’un, 11 Mart tarihinde ilk vakanın görülmesinden sonra kısa süre içinde Türkiye’deki tüm illere yayıldığı hatırlatıldı. Önergede, “Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde günlük ortalama 20 bin test yapılmaktadır. Salgının Türkiye’ye gelmesinden bu yana ise 200 binin üzerinde kişiye korona testi yapıldı. Ancak Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere çeşitli meslek örgütlerinin daha fazla test yapılması tavsiyesine rağmen 600 binin üzerinde nüfusa sahip Batman’da 25 günde sadece 450 test yapılmış durumda ve testler halen Diyarbakır’a gönderilmektedir. Öte yandan sağlık emekçileri için alınan önlemlerde de eksikliklerin bulunduğu meslek örgütleri tarafından açıklanmaktadır” denildi.
 
Önergede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle şu sorular yönetildi:
 
“*Batman’da test sayısının bu kadar düşük olmasının sebebi nedir? Test sayısını artırmaya yönelik herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Batman halkının testlere kolay ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesi için yaptığınız herhangi bir çalışma var mıdır?
 
*Sağlık çalışanlarının salgından etkilenmesinin önüne geçmeye yönelik alınan tedbiler nelerdir? Koruyucu ekipman ve çalışma düzeninde hiçbir eksiklik ve aksaklık yaratılmaması için önlemler alınmakta mıdır?
 
*Batman’da enfekte olan vatandaş sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı sağlık çalışanıdır?
 
*COVID-19 hastalığı ile uyumlu hastaların ve temas ettikleri kişilerin belirlenmesi ve izolasyonu için nasıl bir çalışma yürütülmektedir?
 
*Batman’daki hastaneler, test sonucu pozitif çıkan koronavirüs hastalarını tedavi edecek kapasite ve donanıma sahip midir?”