HDP’li vekiller kadın sığınma evlerinin durumunu Meclis’e taşıdı

  • 15:40 8 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Remziye Tosun, koronavirüs salgını nedeniyle kadın sığınakların durumu ve alınan tedbirleri Meclis’e taşıdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ,koronavirüs salgını ile birlikte artan kadına yönelik erkek şiddetine karşı alınan önlemleri, ŞÖNİM ve kadın sığınaklarının durumunu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise belediyelere bağlı kadın sığınma evlerinin başvuruları durdurmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
'Kapasite yetersizliğinden başvurular reddediliyor'
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun,  önergenin gerekçesinde, koronavirüs salgınının Türkiye’yi etkisi altına almaya başladığı 11 Mart tarihinden 31 Mart tarihine kadar 21 kadının katledildiğini hatırlattı. Remziye, yaşamını yitiren kadınların 18’inin yaşadığı evde, 9’unun evli olduğu erkek, 5’inin ise arkadaş oldukları erkekler tarafından katledildiklerine dikkat çekti. Kadına yönelik şiddetin arttığı günlerde Diyarbakır’da belediyelere bağlı kadın sığınma evlerinin başvurularını durdurduğunun belirtildiği önergede, Bağlar Belediyesi’ne bağlı Kardelen Kadın Evi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (DİKASUM), kapasite yetersizliğinden gelen başvuruları reddettiği vurgulandı.
 
Remziye, İçişleri Bakanına şu soruları yöneltti:
 
 “* Şiddete uğrayan kadınların Kadın Sığınma Evleri’ne yapmış oldukları başvurularının reddedildiğinden Bakanlık olarak haberdar mısınız?
 
* Söz konusu başvuruları reddederek kadınların yaşamlarını riske atan belediyeler buna ilişkin emir ve talimatı nereden almıştır?
 
* Kadın Sığınma Evlerine yapılan başvuruların reddedilmesinin gerekçesi nedir?
 
* Şiddete uğradıkları için Kadın Sığınma Evleri’ne başvuran kadınların yaşamlarına ilişkin  herhangi bir tedbir alınacak mıdır?
 
* Söz konusu başvuruları reddeden belediye yönetimleri hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?”
 
Adana'da 3 sığınağın kapasitesi 70 kadınla sınırlı
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da  önergesinde, biri Ceyhan’da, ikisi Adana Merkez’de olmak üzere üç sığınağın toplam hizmet verme kapasitesinin yalnızca 70 kadınla sınırlı olduğuna dikkat çekti. Önergede, “Yerelden aldığımız bilgiye göre; Kovid-19 salgın süreci ile Adana Merkez’de bulunan sığınaklardan birisi kapatılmıştır. Şu anda barınma talebiyle gelen ve 6284 Sayılı Kanuna göre tedbiri bulunmayanlar kabul edilmemekte, kabulü sağlananlar ise sadece şiddete maruz kalması nedeniyle tedbir kararı bulunanlar.” denildi.
 
Tülay, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’a şu soruları yöneltti:
 
“Adana’da ki toplam kapasitesi halihazırda oldukça sınırlı olan sığınaklardan biri, erkek şiddetinin tırmandığı böylesi bir süreçte neden kapatılmıştır?
 
*Adana’da şu anda sığınaklarda kaç kadın kalabilmektedir? Kapasite doluluk oranı nedir?
 
*Adana’da aradığımızda bilgi almakta zorlandığımız ŞÖNİM’in çalışma koşulları nedir? ŞÖNİM’in 7/24 telefonla ve online olarak sosyal, psikolojik ve hukuki destek vermesi için adım atılacak mıdır?
 
*Bunun için ek istihdam yaratılarak vardiyalar halinde çalışılması sağlanacak mıdır?Sığınaklara gelen kadınlara kovid-19 testi yapılmakta mıdır ve 14 gün karantina uygulanmakta mıdır?
 
*Sığınakta çalışanların düzenli kontrolü yapılmakta mıdır? Alo 183 Acil Yardım Hattının sadece kadına yönelik şiddet konusunda kadın uzmanlar tarafından destek vermesi ve kapasitesinin artırılması için Bakanlığınızca çalışmalar başlatılmış mıdır?
 
*Barınma talebinde bulunan kadınların kalmaları için sağlıklı koşulların sağlandığı alanlar sağlanacak mıdır?
 
*Bu konuda hangi çalışmalar yapılmaktadır? 6284 Sayılı Kanuna göre tedbiri bulunmayan ancak şiddet yaşayan kadınların can güvenliğini sağlamak üzere harekete geçilecek midir?”