Kanser hastası tutsağın durumu Meclis’e taşındı: Sevki neden yapılmıyor?

  • 16:10 8 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Filiz Kerestecioğlu, koronavirüs salgını nedeniyle cezaevinde risk taşıyan kanser ve verem hastası tutsak Mehmet Salih Filiz’in durumunu Meclis’e taşıyarak, “Tedavisinin yapılması ve bakım hizmetlerine erişebilmesi için bir girişiminiz olacak mı?” diye sordu.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, koronavirüs (Covid-19) salgınının hızla yayılmasıyla birlikte durumu ağır olan 23 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Salih Filiz’in durumunu Meclis’e taşıdı . Filiz,  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlamasını istediği önergede, İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulan kanser ve verem tedavisi gören 23 yaşındaki Mehmet Salih Filiz’in yeterli bakım ile sağlık hizmetlerine ulaşamadığını ve hastane sevkinin yapılmadığını belirtti.
 
‘Hapishaneye sağlıklı giren ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktadır’
 
Cezaevlerin genelinde mevcut kapasitenin üstünde bir yoğunluk olduğuna dikkat çekilen önergede, “Hapishanelerin fiziksel koşulların daha da kötüleşmesine neden olmakta, mahpusların sağlıkları açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Hapishaneye sağlıklı giren birçok insan yıllar içinde çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktadır, zaten hasta olanların durumları çok daha kötüleşmektedir. Yeterli sağlık hizmeti ve fiziki koşulların sağlanmaması nedeniyle hasta mahpuslar yaşamlarını dahi kaybetmektedir” denildi.
 
'Mahpuslar bir an önce kademeli olarak tahliye edilmeli'
 
İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulan ağır hasta tutsak Mehmet Salih Filiz’in durumuna dikkat çekilen önergenin devamında şu ifadeler kullanıldı: ”Kanser hastası olan ve aynı zamanda verem tedavisi de gören 23 yaşındaki Mehmet Salih Filiz Antalya T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutulduğu dönemde tedavi görebilmekteyken, geçtiğimiz aylarda İzmir Ödemiş’e sevk edilmiştir ve şu anda yeterli bakım ve sağlık hizmetlerine ulaşamamaktadır. Kendisiyle telefonda görüşen yakını, Filiz’in hastane sevkinin yapılmadığını ve sağlık durumunun kötüleştiğini belirtmiştir. Salgının ortaya çıkması üzerinden neredeyse bir ay geçmesine rağmen yüksek risk grubundaki mahpuslar için hiçbir gerçekçi adım atılmaması, mahpusların yanı sıra mahpus yakınlarını da umutsuzluğa ve endişeye sevk etmektedir. Yüksek risk grubundaki hasta, yaşlı, çocuk, hamile ve çocuklu kadın mahpuslardan başlamak üzere tüm mahpusların bir an önce kademeli olarak tahliye edilmesi ve cezaların infazı için hapsetme dışı yöntemler bulunması ise alınması gereken en öncelikli tedbirdir.”
 
Önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu sorular yöneltildi:
 
“* Ağır hasta mahpus Mehmet Salih Filiz’in tedavisinin yapılması ve bakım hizmetlerine erişebilmesi için bir girişiminiz olacak mı?
 
* Salgınla birlikte sağlık hizmetleri üstündeki yükün artmasıyla birlikte hasta mahpusların hastane sevklerinde yaşanan aksaklıkları engellemeye yönelik bir planlama yapacak mısınız?
 
* Türkiye hapishanelerinde kaç hasta mahpus bulunmaktadır? Bunların hapishanelere göre mevcut dağılımı nedir?
 
* Tüm mahpusların salgın riskinden korunması için tahliye edilmesine yönelik bir adım atacak mısınız?”