Kadın aktivistlerin tutuklanması Meclis gündeminde

  • 11:27 27 Mayıs 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Remziye Tosun, Rosa Kadın Derneği üyelerinin ve kadın aktivist ile siyasetçilerin tutuklanmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, 22 Mayıs’ta Rosa Kadın Derneği ve kadın aktivistlerie dönük gerçekleştirilen siyasi operasyonu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişinin “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığını aktaran Remziye, soruşturma kapsamında yapılan ev baskınları ile gözaltına alınan çoğunluğu Rosa Kadın Derneği yöneticileri, üyeleri ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden oluşan 18 kişi gözaltına alındığını hatırlattı. Tutuklananlar arasında bulunan Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan’ın durumuna vurgu yapan Remziye, Gönül’ün böbrek hastası olan 3 yaşındaki oğlu Dılgeş’in de tutuklanarak cezaevine gönderildiğinin altını çizdi. Remziye, “3 yaşındaki Dılgeş’in böbrek hastası olması nedeniyle acilen tedavi edilmesi gerekmekte ve cezaevi koşullarının bu durum için uygun olmadığı aşikardır” dedi.
 
Remziye, önergesinin cevaplanması üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şunları sordu:
 
“* Munzur Üniversitesi öğrencisi iken ortadan kaybolan ve yaklaşık 4 aydır bulunmayan Gülistan Doku’nun akıbetini sorgulamak suç mudur?Gülistan Doku nerede? Neden bulunması için yeterli çalışma yapılmamaktadır?
 
* 8 Mart Dünya kadınlar gününün ne amaçla tertiplendiğinin sorgulanmasının izahı nedir? Türkiye’de 8 Mart etkinlikleri yasaklanmış mıdır?
 
* Barış Anneleri Meclisi’nin açlık grevi eylemlerinin son bulması için başlattıkları etkinliklerin suç unsuru sayılmasının gerekçesi nedir?
 
* Pandemi sürecinin başlamasıyla belediyeler kadın sığınma evlerine başvuruları kabul etmediği için kadınların büyük oranda başvurduğu Rosa Kadın Derneği’ne yapılan siyasi baskı ve üyelerinin tutuklanmasının izahı ve gerekçesi nedir?
 
* Halkın oy verdiği Belediye Eşbaşkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması suç teşkil etmezken söz konusu durumu demokratik bir şekilde protesto etmenin suç unsuru sayılmasının izahı nedir?
 
* Gözaltına alınan kadınlara; Kadın örgütleri ve hareketlerinin etkinliklerinin ve dayanışmalarının suç unsuru sayılmasının gerekçesi nedir?Türkiye’de kadınların dayanışma içerinde bulunmaları yasak mıdır?
 
* Böbrek hastası olan 3 yaşındaki Dılgeş’in sağlık durumu nasıl kontrol edilecektir? Dılgeş’in tedavi edilebilmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?”