Feleknas Uca Batman’daki vaka artışını Meclis'e taşıdı

  • 14:34 6 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li Feleknas Uca, Batman’daki vaka artışını Meclis’e taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya “Batman’da ve ülke genelinde vaka artışının bu denli fazla olmasının nedenleri nelerdir?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, vakaların hızla arttığı Batman’daki test sayılarının az olması ve test sonuçlarının geç çıkmasına ilişkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.
 
‘Günlük test sayısı 100 adet’
 
Haziran'dan  itibaren “normalleşme” sürecine girilmesi ile beraber birçok ilde ve Batman’da  vaka sayısının ciddi oranda arttığına dikkat çeken Feleknas, “608 bin nüfuslu Batman ilinde günde sadece 250 test yapılırken, testlerin sonuçlarının alınması için Ankara’ya gönderilmesinden kaynaklı, en fazla 24 saat içinde sonuçlanması gereken testlerin sonuçlarının çıkması üç günü bulmaktadır. Ayrıca, en yüksek test sayısına sahip olması gereken Batman Bölge Hastanesinde ise günlük test sayısı sadece 100 adet ile sınırlı kalmaktadır” dedi.
 
Feleknas Sağlık Bakanı’na şu soruları yöneltti:
 
"*Testlerin sonuçlarının alınması için Ankara’ya gönderilmesinin sebebi nedir?
 
*Test sonuçlarının üç gün beklenmesi hem bulaşma riskini hem de hasta pozitifse hayati tehlikesinin artmasını sağlamaz mı?
 
*Batman’da ve ülke genelinde vaka artışının bu denli fazla olmasının nedenleri nelerdir? 1 Haziran’daki 'normalleşme' sürecinin vakaların artışındaki etkisi nedir?
 
*Batman’da halen karantina uygulaması sürmekte midir? Karantina uygulanıyorsa, kaçkişi, ilçe, mahalle veya bina karantinaya alınmış durumda?
 
*En çok risk altında olan sağlık çalışanlarına rutin koronavirüs testi yapılmakta mıdır?Yapılıyorsa, yapılmama sebebi nedir?
 
*Batman’da enfekte olan vatandaşların ve sağlık çalışanlarının uygun karantina şartlarında tedavileri yapılmakta mıdır? Sağlık çalışanlarının enfekte olmasını engellemek için hastanelerde ne tür tedbirler alınmaktadır?
 
*Tüm dünya ikinci dalga tehlikesini konuşurken ülkemizde ikinci bir dalganın önlenmesine ilişkin herhangi bir planlama mevcut mudur?”