Kayyım yolsuzluklarına ‘Meclis Araştırması’ talebi

  • 11:05 15 Temmuz 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yapılan usulsüzlüklerin açığa çıkarılması için “Meclis Araştırması” istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekilİ Pero Dundar,  kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yapılan usulsüzlüklerin açığa çıkarılması, belediye kaynaklarının nereye hangi amaçla aktarıldığı, ilgili usulsüzlüklerin sorumlularının açığa çıkarılması ve kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. 
 
'Usulsüzlüklerin üstü örtülmek istenmiştir'
 
31 Mart yerel seçimlerine kadar kayyım yönetiminde olan belediyede yapılan usulsüzlüklerin belgelerinin Sayıştay raporları ile ortaya çıkmasına rağmen sorumlular hakkında yasal bir işlem başlatılmadığı belirtilen önergenin gerekçesinde, “Mardin Büyükşehir Belediyesi ile ilgili Mülkiye Müfettişleri tarafından Kasım 2016 ile Mart 2019 tarihleri arasını kapsayacak şekilde hazırlanan 'Teftiş Raporunda' ise adeta usulsüzlüklerin üstü örtülmek istenmiştir. İlgili müfettişlerin  ‘kayyımlıkta Mardin Modeli’ başlığı altında bu yöntemin tüm bölge illerinde uygulanması gerektiğini söylediği belgelerle kamuoyuna yansımıştır” denildi. 
 
'Mustafa Yaman kaldığı yerden devam ediyor'
 
31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası HDP yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanlarının belediyeyi milyonlarca borçla devraldıkları belirtilen önergede, “2016 yılında Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım olarak atanan ve birçok usulsüzlüğün altında imzası olan Mustafa Yaman 19 Ağustos 2019’da yine kayyım olarak atanmış, usulsüzlüklerine kaldığı yerden devam etmiştir. Kamu İhale Kanunu ve Belediye Kanunu göz ardı edilerek hareket edilmiştir. Sayıştay denetmenlerinin uyarılarına rağmen usulsüz işlemler sürdürülmüş, rüşvet ilişkileri geliştirilmiş, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma gibi suçların aleni bir şekilde işlendiği belgelerle ortaya çıkmıştır” ifadeleri yer aldı. 
 
'Kesintiden halk bütünen mağdur olmuştur'
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin iştiraki olan MARSU’nun 1 Milyar 180 Milyon TL borçlandırıldığı ve yüz binlerce TL borçlandırılan MARSU’nun elektrik borcunun gerekçe gösterilerek, belediyenin HDP yönetimine geçmesi ile birlikte kesildiği belirtilen önergede,  “Bu kesintiden halk bir bütünen mağdur olmuştur.  Kayyım yönetimi, halk belediyeciliğinden uzak bir anlayış ile HDP yönetimi döneminde metreküpü 2 TL olan su tarifesine Ekim 2019 ile 2020 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kademeli olarak yaptığı zamlarla 5.60 TL'ye çıkarmıştır” denildi. 
 
'Kayyımlar kadın kazanımlarına saldırmayı borç bilmiştir'
 
Önergenin devamında şu ifadeler yer aldı: “Bir yandan usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen kayyım ve yönetimi diğer yandan kadınlara ve kazanımlarına saldırıları da adeta kendine borç bilmiştir. Kadına yönelik şiddetle mücadele merkezlerini kapatarak, burada çalışan kadınların işlerine son vererek kadına yönelik şiddetin önü açılmıştır. Kayyım yönetiminde olan belediyede çalışan polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı fuhuş yapmaya zorlaması üzerine açılan dava sonucunda bu kişinin tutuklanması yönünde karar çıkmasına rağmen Uysaler halen tutuklanmamıştır. Yolsuzlukların araştırılmasına ilişkin defalarca verdiğimiz soru önergelerimiz cevaplanmamış, araştırma önergelerimiz iktidar tarafından reddedilmiştir. Kayyım yönetiminde olan Mardin ilçe belediyelerinde de yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin açığa çıkarılması amacıyla da müfettiş incelemesinin yapılması elzemdir.”