İzmir’de işkenceyle gözaltına alınan kadınlar Meclis gündeminde

  • 15:55 6 Ağustos 2020
  • Siyaset
ANKARA -  HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, İzmir’de dün İstanbul Sözleşmesi için sokağa çıkan kadınların polis tarafından işkenceye maruz bırakılarak gözaltına alınmasını Meclise taşıdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü dün İzmir’de  “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz” eyleminde kadınların polisler tarafından şiddete maruz bırakılarak gözaltına alınmasını Meclis’e taşıdı. Serpil konuya ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Önergede, “21 Temmuz 2020 günü Muğla’da vahşice katledilen Pınar Gültekin cinayetini ve 05.08.2020 tarihinde “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar tarafından vekili olduğum İzmir’de düzenlenen protesto eyleminde İzmir Emniyet amirleri başta olmak üzere emniyet güçleri tarafından kadınlara hukuksuz müdahale edilmiş, erkek polisler tarafından meydan dayağı atılmış, kadınlar kadın polisler eliyle saçlarından sürüklenmiş, tekme atılmış nefret söylemleri eşliğinde işkenceye, şiddete maruz kalmışlardır” denildi. 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  cevaplaması istemiyle yöneltilen sorular şöyle:
 
"*Kadın Cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi için yapılan ve anayasal hak olan sokak etkinliklerine İzmir valisi ve polisi hangi hakla engel olmaktadır?
 
*Kolluğun karıştığı suçlar ve yetkilerini kötüye kullanmasına karşı neden etkin bir soruşturma ve ceza politikası izlenmemektedir?
 
*Erkek egemenliğini, önlenmeyen kadına yönelen erkek şiddetini, tacizi, tecavüzü ve kadın cinayetlerini protesto eden, demokratik gösteri hakkını barışçıl yollardan kullanan İzmirli kadınlara müdahale emrini kim vermiştir?
 
*İzmir Alsancak’ta kadınların kolluk tarafından darp edilmesi, fiziki ve cinsel şiddete maruz kalmasının sorumlusu kimdir? Sorumlular ceza alacak mıdır?
 
*Müdahale emri tarafınızca mı verilmiştir? Müdahale emri tarafınızca verilmedi ise emri veren yetkilinin kim olduğu hakkında bir bilginiz var mıdır?
 
*İzmir valisine ve emniyetine yönelik herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
 
*İzmir’de Anayasa ile güvence altına alınmış olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanan kadınlara yönelik fiziksel ve sözel şiddet ve polis tacizini gösteren fotoğraf ve video görüntülerinden hareket ederek işkence ve onur kırıcı muamele eden kolluk görevlileri tespit edilmiş midir? İlgililere soruşturma açılmış, herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
 
*Kadınlara şiddet ve tacizi uygulayan kolluk görevlileri halen görevdeler midir?  Görevde iseler neden hala görevden alınmamışlardır? 
 
*Pandemi gerekçe yapılarak İzmir’de Alsancak’ta kolluk kuvvetlerince kadın göstericilere karşı polis tarafından orantısız güç kullanma, şiddet ve taciz görüntülerinin sergilendiği protesto eylemi ile, 24 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’da Ayasofya Camii’nin açılısında kolluk güçlerinin sergilediği görüntüdeki çifte standardın nedeni nedir?  
 
*Kolluk güçlerini eğitmek ve evrensel hukuka ve insan hakları normlarına her koşulda kayıtsız şartsız uymasını sağlama görevi ve yükümlülüğü kimin sorumluluğudur? Bu görevi/sorumluluğu yerine getirmeyenler anayasal haklarını kullanan İzmir’li kadınlara sokakta şiddet uygulanmasından, işkence yapılmasından, tacize uğramalarından sorumlu olanlar hukuk önünde hesap verecek midir? 
 
*Türkiye genelinde 2002 yılından itibaren 2020 yılına kadar emniyet teşkilatının kadınlara yönelik şiddet ve tacizi konusunda kaç suç duyurusu yapılmıştır? Kaçı ile ilgili soruşturma açılmıştır?  Ceza alan kaç emniyet mensubu vardır?
 
*Yaşanan her iki olayda da kolluk güçlerinin kadınlara yönelik uygulamış oldukları şiddet ve taciz olaylarına ilişkin olarak İzmir Valisi ile görüşme taleplerimiz neden karşılanmamaktadır? İzmir Valisinin illerindeki milletvekilleri başta olmak üzere muhalefet partisi milletvekillerine yanıt vermemesi ve bırakılan notlara dönüş yapmaması nasıl mümkün olabilmektedir?"