HDP: Patlayan mühimmat karakola mı ait?

  • 17:05 6 Ağustos 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, İdil’de bulduğu mühimmatın elinde patlaması sonucu yaralanan Ömer Işım’ı Meclise taşıdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kuyulu köyü yakınlarında mühimmatın patlaması sonucu 15 yaşındaki Ömer Işım’ın yaralanmasını Meclise taşıdı.Nuran konuya ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Nuran önergede, “Devlet eliyle, alınması gereken önlemler alınmadığı için ortaya çıkan yaşam hakkı ihlallerinde, toplumsal olaylara müdahale sırasında, kara mayını ve askeri mühimmat, yargısız infaz ve bireysel silahlanma nedeniyle Kürt illerinde onlarca çocuk yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren çocuklara sebep olan ya da bizzat fail olanlar hakkındaki soruşturmalar hep göz ardı edilerek örtbas edildi. Cezasızlık ile sonuçlanan bu soruşturmalar yeni suçlara ve ihmallere sürekli yol açmaktadır” dedi.
 
Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kuyulu köyü yakınlarında mühimmatın patlaması sonucu 15 yaşındaki Ömer Işım’ın yaralanmasına değinilen önergede, “Köyün yakınlarında Öğündük ve Botaş karakollarının olduğu ve patlayıcının bu karakollara ait olduğu iddia edilmektedir” denildi. 
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle yöneltilen sorular şöyle: 
 
"*2002-2020 yılları arasında Şırnak ve ilçelerinde toplumsal olaylarda ve arazide bırakılan mühimmatlar sonucunda kaç kişi yaşamını yitirmiştir? 
 
*Çocukların ölümüne sebebiyet veren bu tür ihmallere ilişkin kaç kişi cezalandırılmıştır? 
 
*Ömer Işım’ın yaralanmasına sebebiyet veren mühimmatın Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kuyulu köyüne yakın olan Botaş ve Öğündük karakollarına ait olup olmadığı araştırılmış mıdır?
 
*Arazide bırakılan mühimmatlar sonucu onlarca çocuk yaşamını yitirmesine rağmen yılda kaç defa arazi temizliği yapılmaktadır? Operasyonlar sonucu arazide kalan patlayıcı mühimmatlara ilişkin bir araştırmanız olacak mıdır?"