Nusaybin belediyesi ‘kadın sokak basketbol turnuvası’ düzenliyor

  • 09:10 21 Haziran 2019
  • Spor
MARDİN - İlk sosyal çalışmasına Kadın Spor Basketbol Turnuvası ile başlayan Nusaybin Belediyesi’nin eşbaşkanı Semire Nergiz, kısıtlı bütçelerine rağmen önceliklerinin kadın ve çocuklar olacağını belirtti. 
 
2015-2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından yaşam alanları yerle bir edilen Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra iyileşme süreci başladı. Seçimlerde rekor bir oy farkıyla yönetime gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Eşbaşkanları, sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmete başladı. Kayyım döneminde kadınlara dönük çalışmaların durdurularak ödenek dahi ayrılmadığı ilçede, ilk iş olarak kadınlara yönelik projeleri hayata geçirmek oldu. 
 
Kadın Spor Basketbol Turnuvası düzenlenecek olan ilçede, ilk başvurulara ise ilginin yoğun olduğu ve 10 kadın takımının oluştuğu bilgisi edinildi. 
 
‘Yeniden inşa sürecine girdik’
 
Kayyımdan sonra bütçe konusunda çok sıkıntı çektiklerini ifade eden Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz, kendilerine 32 milyon borç kaldığını belirtti. Zorluklara rağmen ilçe halkına en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarına kadın alanından başladıklarını vurgulayan Semire, “Esasında ilçenin birçok sorunu var. Adeta 1970’lerin belediyecilik örneği ile karşı karşıyayız. Bir kayyım geçmişimiz var. Bu geçmişten sonra bizler yeniden inşa adını alan bir sürece girdik. İki aydır daha çok tespit ve raporlama üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan ayrı olarak çocuklarımızın kadınlarımızın ihtiyaçları var. Biz bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak onların yaşamlarına dokunmak istedik. Yüzme kursu açtık ve bir günü de kadınlara özel ayırdık” dedi.
 
‘Önceliğimiz kadın ve çocuklar’
 
Sporla başladıkları sosyal belediyecilik anlayışını her yere taşıyacaklarını söyleyen Semire, “Onun dışında sokak basketbol kayıtlarımız başladı. Şu ana kadar 10 kadın takımı oluştu. Kadınlardan çok fazla rağbet var. Kadınlarımızın bu yönlü spora olan ilgisi de bizi çok mutlu ediyor. Sosyal belediyecilik anlamında çok şey yapmak istiyoruz. Bunu geliştirmek için sorunlarımızı çözüyoruz. Belediyenin ciddi anlamında bütçe sorunu var. En ufak bir harcamayı dahi yaparken bütçeyi göz önünde bulunduruyoruz. Buna rağmen elimizden gelen her türlü hizmeti yapacağız. Özellikle kadın ve çocuklara dönük çalışmalarımız durmayacak” diye konuştu.
 
10 kadın takımından oluşan turnuva için son başvuru tarihi 22 Haziran olurken, başvurular sonrası turnuvanın başlaması bekleniyor.