Hakem Stephanie bir kez daha adını tarihe yazdıracak

  • 12:26 14 Ağustos 2019
  • Spor
HABER MERKEZİ - Daha önce Fransa 1. Ligi'nde Amiens-Strasbourg maçını yöneterek Ligue 1'de maç yöneten ilk kadın hakem olarak tarihe geçen Stephanie Frappart, bu akşamki Süper Kupa final maçıyla adını tekrar tarihe yazdıracak. 
 
UEFA Süper Kupa finalini tarihinde ilk kez bir final maçını kadın hakem yönetecek. İstanbul’daki Beşiktaş Vodafone Park’ta Türkiye saati ile (TSİ) 22.00’da oynanacak maçta Fransız hakem Stephanie Frappart düdük çalacak. 
 
Stephanie, geçen senenin Şampiyonlar Ligi şampiyonu Liverpool ile Avrupa Ligi şampiyonu Chelsea arasında gerçekleşecek maçta görev almasıyla Süper Kupa tarihinde bir ilke imza atacak. Daha önce Süper Kupa final maçları hep erkek hakemler tarafından yönetilirken, Stephanie, bu maçla birlikte Süper Kupa finalini yöneten ilk kadın hakem olarak adını tarihe yazdıracak.
 
Stephanie’nin UEFA Süper Kupa finalini yönetecek olması ise gelecekte Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için de emsal teşkil edebilir.
 
‘Korkmuyoruz çünkü hazırız’
 
Daha önce Kadınlar Dünya Kupası finalini ve Fransa Birinci Ligi'nde bazı maçları yöneten Stephanie, final öncesi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, üzerinde ek bir baskı hissetmeyeceğini söyleyerek, "Sürekli antrenman yapıyoruz. Korkmuyoruz çünkü tüm maçlara hazırız” dedi.
 
Öte yandan UEFA Süper Kupa finalinde Frappart'ın yardımcıları İtalyan Manuela Nicolosi ve İrlandalı Michelle O'Neill iken müsabakanın dördüncü hakemi ise Cüneyt Çakır olacak.
 
Stephanie Frappart kimdir?
 
Stephanie Frappart, 14 Aralık 1983'te Fransa'nın başkenti Paris'ten yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Herblay-sur-Seine bölgesinde doğdu. Stephanie, 2011 yılından itibaren Fransa 3. Ligi'nde maç yönetmeye başlarken, aynı yıl FIFA Uluslararası Hakemler Listesi'ne adı yazıldı. 2014'te Fransa 2. Ligi'nde maç yönetmeye başlayan Stephanie, ertesi yıl Kanada'da yapılan FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda hakem olarak görev aldı.
 
28 Nisan 2019'da ise Fransa 1. Ligi'nde Amiens-Strasbourg maçını yönetti, Ligue 1'de maç yöneten ilk kadın hakem olarak tarihe geçti. 7 Temmuz 2019'da da Fransa'da ABD ile Hollanda arasında oynanan FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalini yöneten Frappart, 2 Ağustos'ta UEFA tarafından Süper Kupa final maçını yönetmekle görevlendirildi.