Mazlum’u katleden polise tutuklama çıkmadı

  • 20:03 19 Haziran 2019
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe'de, 16 yaşındaki Mazlum Turan'ı katleden polis Süleyman Esenboğa hakkında yeniden yapılan yargılanmada talep edilen tutuklanma istemi reddedildi. 
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 28 Ağustos 2015'te “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan'ın katledilmesine ilişkin polis Süleyman Esenboğa hakkında açılan davaya bakan Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Ocak ayında aldığı kararında sanık polise “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme, verdiği bu cezayı daha sonra “takdiri indirim” ve “iyi hal indirimi” uygulayarak 1 yıl 10 ay 15 güne düşürmüştü. 
 
Yeniden yargılanma başladı
 
Mazlum’un aile avukatları ile savcılığın itirazda bulunduğu Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verilen kararı bozması üzerine ise, sanık polisin yargılanmasına bugün yeniden başlandı. 
 
Görülen ilk duruşmada Mazlum’un aile avukatları Erdal Kuzu, Feyzi Adsız ve Ziya Bagi hazır bulundu. Sanık Süleyman Esenboğa ise, görev yaptığı Erzurum'dan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, avukatı mazeret bildirerek katılmadı. 
 
Mahkemenim yoğunluğu nedeniyle yaklaşık 3 saat geç başlayan duruşmada gelen evraklar olduğu için Mazlum’un avukatları süre talebinde bulundu. Sanık polis de avukatının mazeret dilekçesine iştirak ettiğini belirterek, süre talebinde bulundu.
 
Sanığın tutuklanması istendi
 
Sonrasında mahkemeden yeniden söz isteyen Mazlum’un avukatları, üst mahkemenin kararı bozma gerekçelerinin sanığın tutuklanması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu kaydetti. Avukatlar, dosyadaki deliller doğrultusunda sanık polis hakkında tutuklama kararı alınmasını talep etti. İddia makamı ise eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu.
 
Tarafların süre taleplerini kabul eden mahkeme, sanık polisin tutuklanması talebini ise reddederek bir sonraki duruşma 18 Eylül'e ertelendi.