Paris’te motorlu araçlar bir günlüğüne yasaklandı

  • 18:54 22 Eylül 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Paris’te “Arabasız gün” etkinlikleri kapsamında belediye, 11.00-18.00 saatleri arasında motorlu araçların trafiğe çıkışını yasakladı.
 
Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve çevrenin korunması için farkındalık yaratmak amacıyla pedal çevirdi. Fransa'nın başkenti Paris'te de belediye tüm motorlu araçların 11.00-18.00 saatleri arasında trafiğe çıkışını yasakladı. "Arabasız gün" kapsamında Parisliler, otomobillerini garajlarda bırakarak bisiklet ve kaykay gibi alternatif araçlar kullanmaya teşvik edildi. Euronews’te yer alan habere göre, kamusal alanı araç trafiğinden boşaltarak yayalara ve bisikletçilere yer açılması için bugün otoparklar yüzde 40 indirimli hizmet verdi.
 
Paris Belediyesi, yasağın motorlu araçların türünden bağımsız olarak uygulandığını belirtti.
 
Kentte yalnızca polis merkezi tarafından belirlenen ambulans gibi araçların, saatte 30 kilometre hızı geçmemek kaydıyla trafiğe girişine izin verildi. Yasak kapsamı dışında kalan toplu taşıma araçları ise saatte 20 km/sa hız limiti ile hizmet verdi.
 
Arabasız günün esas amacının, "alışıldığı üzere motorlu araçlara adanmış alanı yürüyüş, bisiklet ve hafif ulaşım araçlarına (kaykay, paten vs.) açmak" olduğu belirtildi. Yasağa rağmen motorlu araçlarla trafiğe çıkmanın cezası ise 135 Euro. 
 
Arabasız Paris Kolektifi, gün içinde pek çok aktivite organize etti. 10’uncu bölgede yer alan Faubourg Saint-Denis'in “Serbest semti”, bu pazar etkinliklerinin merkezi olarak düşünüldü. Kentin içine kurulan "çocuk sokakları" ile miniklerin sokaklarda güvenli oyun oynama deneyimi kazanması amaçlandı.
 
Arabasız Paris Kolektifinden organizatörler, çocuk sokakları projesinin "kamusal alanın herkes için ortak bir mal ve hak olarak görülmesi ve 18 yaşından küçük çocukların sokağa alışması için, gezegenin geleceğine yönelik çözümlerin bir parçası" olduğunu söylüyor.
 
Kentte ayrıca saat tam 11.00'de "motorsuz geçit töreni" düzenlendi.
 
Belçika'nın başkenti Brüksel'de de benzer bir uygulama görüldü. Brüksel'e saat 09.30 ile 19.00 arası araç girişi yasaklandı.