Şırnak'ta Meclis üyesi Fehime Saruhan tutuklandı

  • 08:29 15 Ekim 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak'ta gözaltına alınan HDP'li Silopi Belediye Meclis üyesi Fehime Saruhan tutuklanırken, aralarında siyasetçilerin de bulunduğu toplam 10 kişi serbest bırakıldı.
 
Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partili (HDP) Silopi Belediye Meclis üyesi Fehime Saruhan ile 70'li yaşlardaki Hacı ve İbrahim kardeşler, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.
 
İki kardeş serbest bırakılırken, Belediye Meclis üyesi Fehime Saruhan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Fehime, Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük bildiri dağıttığı gerekçe gösterilerek, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.
 
Fehime Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 
 
Cizre'deki gözaltılar serbest
 
Öte yandan, Cizre'de 2 gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi de emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri savcılık tarafından serbest bırakıldı. Söz konusu kişilere de Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük operasyonlara ilişkin sosyal medyada yaptıkları paylaşımların sorulduğu öğrenildi.
 
Yine, öğlen saatlerinde HDP Cizre İlçe Örgütü tarafından Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük operasyonlara karşı yapılmak istenilen açıklama sırasında darp edilerek gözaltına alınan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, HDP PM üyesi Nurettin Turgut ve HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir'in danışmanı Emin Küni de akşam saatlerinde savcılığa sevk edildi.
 
Her 3 kişi de serbest bırakıldı.