'Annemiz gözümüzün önünde katledildi'

  • 09:06 14 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağı sırasında, açılan ateş sonucu evinin bahçesinde katledilen Selamet Yeşilmen’in ölümü ile ilgili başlatılan soruşturma dört yıldır yerinde sayıyor. Selamet’in çocukları "Annemiz gözümüzün önünde katledildi" diyerek adalet çağrısında bulundu. 
 
Mardin'in Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağının 3’üncü gününde kapısının önünde katledilen Selamet Yeşilmen’in (44) ölümünün üzerinden 4 yıl geçti. Yaşanan olaydan sonra İdil'e göç eden Selamet’in ailesi geçtiğimiz aylarda yeniden Nusaybin'e döndü. Yıkılarak yerine TOKİ konutu yapılan evlerine döndüklerini söyleyen Selamet'in çocuklarından Filiz Yeşilmen, sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.
 
'Kırık ve eksik bir kalple Nusaybin'e döndük'
 
Annelerini kaybettikten sonra İdil'e gitmek zorunda kaldıklarını ve orada üç yıla yakın kaldıklarını söyleyen Filiz, "Annemi kaybettikten sonra buradan çıkıp İdil'e gittik. Orada uzun bir süre kaldık. Evimiz yıkılmıştı zaten. TOKİ'ler yapıldıktan sonra geri geldik. Buraya döndük ama kırık ve eksik bir kalple döndük. Annemin olayından sonra istemeyerek geldik ama mecburduk. Bizim orada evimiz yoktu mecburen buraya döndük. Annemi öldürenlerin cezalarını çekmelerini istiyoruz" dedi.
 
‘Asker yaptı dediğimiz için yargılama yapılmıyor’
 
Annelerinin katledilmesi ile ilgili açılan dosyada 4 yıldır herhangi bir gelişme olmadığını belirten Filiz, "Hakkımız olan adaleti istiyoruz ve davanın üzerinde durmalarını istiyoruz. Başlarından atıyorlar davayı. Zırhlı araçlardan ateş açıldığını biliyoruz. İki kardeşim yaralandı. Bizler asker, polisler bunu yaptı dediğimiz için yargılama yapılmıyor. Devlet bize bunu yaptı askerlerin kendisi yaptı. Bunu hepimiz biliyoruz" diye konuştu.
 
'Annemi almaya çalıştığımızda üst üste ateş açıyorlardı'
 
Olayın yaşandığı gün camdan sürekli baktığı caddede zırhlı araç dışında bir şey görmediğini söyleyen Selamet'in diğer bir çocuğu Halise Yeşilmen de, "O gün daha olay yaşanmadan önce ben mutfak camından caddeye doğru bakıyordum. Orada da sadece zırhlı araçlar vardı başka da kimse yoktu. 10 dakika sonra annem bahçeye çıkıp ‘ekmek yapacağım’ dedi. Annem çıktı küçük kardeşim de arkasından çıktı. Tam kapının önüne gittiğinde ateş açıldı. Açılan ilk ateş annem ile kardeşimin ortasına düştü. Sonra kardeşim içeri girdi. Hemen ardından atılan diğer kurşun da annemin bacağına geldi. Öyle düştü. Ben de çıkıp annemi içeri çekmeye çalıştım ama bir türlü olmadı. Her çıktığımızda üst üstte ateş açıyorlardı. Bir türlü dışarı çıkamıyorduk" ifadelerini kullandı.
 
'Annem dakikalarca kanlar içinde yerde kaldı'
 
Halise, "En son baktık olmuyor kapıyı kapatıp bodruma gittik. Daha sonra komşular geldi onlarla beraber annemi içeri çektik. Ambulansı aradık ama mahallenin girişinde ki polisler ambulansın gelmesine izin vermediler. Yarım saat boyunca annem yerde kaldı. Biz adalet istiyoruz. Bu olayı kimin yaptığını kendi gözlerimle gördüm. Annem kanlar içinde dakikalarca yerde bekledi. Onu almamıza bile izin vermediler. Suçlular bir an önce cezasını çeksin" diyerek adalet çağrısında bulundu.