‘Atanan kayyımla birlikte kadın projeleri yarım kaldı’

  • 09:09 14 Kasım 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Belediyelerine kayyım atanmasına tepki gösteren Yenişehir Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Nevriye Çur, kadına dönük projelerinin olduğunu ancak kayyım atamasıyla beraber bu projelerin tekrardan yarıda kaldığına dikkat çekti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır'ın Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ve Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belediye eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı talimatıyla dün görevden alındı. Hemen ardından ise eşbaşkanların yerine kayyım atandı. Yenişehir Belediyesi’ne ise ilçe kaymakamı Murat Beşikçi atandı. Kayyıma tepki gösteren Yenişehir Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Nevriye Çur, halka ve özellikle kadına dönük hizmetin engellenmek istendiğini vuguladı.
 
‘Bu gaspı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz’
 
Sabah gözlerini gasp ile açtıklarını kaydeden Nevriye, belediyenin önünde yine geniş abluka ve polis bariyerleri olduğunu söyledi. Nevriye, “Bu gaspı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu kadına, eşbaşkanlığa dönük bir saldırıdır. Halka hizmet götürmemiz engelleniyor, özellikle de kadına dönük hizmetler engelleniyor. Bilsinler ki çalışacağımız yerler sadece binalar değildir. Kadına dönük sorunlarda her yerde olacağız ve çözüm getireceğiz” dedi.  
 
‘Bu korkular asla bizi yıldırmayacak’
 
“AKP ve MHP faşizmi iradelere kayyım atıyor fakat bunun böyle gitmeyeceğini ve onların son demlerini yaşadığını herkes biliyor” diyen Nevriye, saldırıların en büyük nedeninin de ekonomi noktasında yaşadıkları çöküntünün olduğunun belirtti. Nevriye, “Rojava’ya saldırdılar ekonomi gerekli olduğu için belediyelere kayyım atayıp bütçe sağlayacaklar. Daha önce kayyımın elinde olan belediyeleri biliyoruz. Arkalarında bıraktıkları borçları da biliyoruz. Resmen hırsızlık yapıldı. Bu korkular asla bizi yıldırmayacak. Özellikle kadın mücadelesinde asla geri adım atmayacağız. Kayyım döneminde sadece belediye binası kalmıştı ve kadın kurumları dahi kapatılıp kapılarına kilit vurulmuştu. Kayyım atanmadan önce de kadın yaşam merkezi açacaktık. Kadınların hizmetine koyacaktık. Kadına ve halka dair çok fazla projemiz vardı ama kayyım atandığı için oda yarıda kaldı” ifadelerini kullandı.