'Bugün belediyemiz gasp edildi, yarın da sokaklarımız gasp edilebilir'

  • 09:13 14 Kasım 2019
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Yerine kayyım atanan İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden, “Bugün belediyemiz gasp edildi, yarın da sokaklarımız gasp edilebilir. Bu sessizliği kırmasak yarın başımıza kötü şeyler gelebilir. İdil bizim, Kürdistan kentleri bizim diyoruz. Bizler faşizme, baskılara, zorbalıklara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve direneceğiz” dedi.
 
Şırnak’ın 2016’da kayyım atanan İdil Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 74 oyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından kayyımdan geri alındı. Belediyeye dün İçişleri Bakanlığı talimatıyla yeniden kayyım atandı. Görevinden alınan Belediye Eşbaşkanı Songül Erden belediyeye kayyım atanmasına ilişkin konuştu. Dün sabah saatlerinde onlarca polisin evine geldiğini ve tebligatı getirdiğini belirten Songül, getirilen tebligatı imzalamadığının altını çizdi.
 
‘Bizler halkımızla beraber olmayı sürdüreceğiz’
 
Songül, hem kendilerine hem de Kürt halkına ırkçı bir zihniyetle saldırı gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, belediyelere kayyım atanmasının halkın iradesinin gaspı anlamına geldiği ifade etti. Tüm saldırılara rağmen halkın iradesi olmayı sürdüreceklerini dile getiren Songül, “Bugün belediyeye haksız ve hukuksuz bir şekilde kayyım atanmış olabilir ama bizler yine halkımızla beraber olacağız. Onlar şu an en büyük utancı yapıyor ve bu ayıp bizim değil, onların. Çünkü bugün belediyemizi gasp edenler hırsızlar. Bizler mücadelemizi sürdüreceğiz ve halkımızla beraber olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
‘Belediyeler yeniden karakola dönüştürüldü’
 
2016 yılında İdil Belediyesi’ne atanan kayyımı anımsatan Songül, sözlerini şöyle sürdürdü: “4 yıl boyunca halka hiçbir şey yapmadılar. Sadece çalıp yediler. İlçeyi bu süre boyunca harap ettiler ve halka hiçbir şey yapmadılar. Bizler 31 Mart seçimlerinde tekrardan belediyelerimizi geri aldık. Tüm tahribatlarına ve gasplarına rağmen belediyeleri toparlamaya çalıştık. Ama bugün yine belediyemize kayyım atandı ve halkın iradesi ikinci bir kez gasp edildi. Yeteri kadar yemediler ve hırsızlık yapmadılar, ondan tekrar kayyım atadılar. Aynı zamanda kayyım ile birlikte halkı da belediyelerden uzaklaştırıyorlar. Artık halkımız belediyeye istediği gibi girip çıkamayacak. Bu kayyımı sadece belediyeye değil, aynı zamanda İdil’e ve Kürt halkına atadılar. Belediye artık belediye değil, karakola çevrilmiş durumda.”
 
‘Faşizme karşı direneceğiz’
 
Son olarak halka çağrıda bulunan Songül, “Herkesi gasp edilen iradeleri karşısında ses çıkarmaları için çağırıyoruz. Gasp edilen irademiz karşısında sessiz kalmamamız gerekiyor. Sesimizi yükseltmemiz lazım. Bugün belediyemiz gasp edildi, yarın da sokaklarımız gasp edilebilir. Bu sessizliği kırmasak yarın başımıza kötü şeyler gelebilir. Birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. İdil bizim, Kürdistan kentleri bizim diyoruz. Bizler faşizme, baskılara, zorbalıklara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve direneceğiz” diye vurguladı.