Merve Ünal davası: Tanıklar sanığı yalanladı

  • 20:57 22 Kasım 2019
  • Güncel

DİYARBAKIR- Meslektaşı Merve Ünal’ı katleden polis memuru Muharrem Yılmaz hakkında müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Merve’nin kardeşi Esra Koçak, “Emine Bulut’un ‘ ölmek istemiyorum’ çığlığını herkes duydu. Elleriyle kendini korumaya çalışan kardeşimin sesini kimse duyamadı” diye konuştu.

Diyarbakır’da 26 Mayıs’ta meslektaşı Merve Ünal’ı ateşli silahla katleden polis memuru Muharrem Yılmaz’ın “Kasten öldürme” ve “ Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” suçlamasıyla müebbet hapis ceza istemiyle hakkında açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 13’üncü  Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanığın hazır bulunduğu duruşmada, Merve’nin, ailesi ve avukatı Zülal Erdoğan katıldı.  Duruşmayı Rosa Kadın Derneği ve Merve’nin polis meslektaşları izledi. Duruşma öncesi adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

Katletti ardından telefonla aradı

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada sanık polis Muharrem Yılmaz, evli olduğu halde Merve’den bunu sakladığını ve kendisiyle arkadaş olduğunu, evli olduğunu söylemesi üzerine Merve’nin kendisine sürekli  olarak fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığını iddia etti. Sanık önce Merve’nin silahını doldurduğunu ileri sürerek, “O silahını doldurunca bende silahımı çekip, doldurduğum anda maktul bana ateş etti. Bende seri halde ateş etmeye başladım. Kaç el ateş ettiğini bilmiyorum” diye olay anını anlatı. Mahkeme başkanının ‘maktulü öylece bırakıp gittin mi’ diye sorması üzerine sanık,evden çıkarak arkadaşının yanına gittiğini sonra Merve’yi arayarak yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek istediğini ve telefon açılmayınca öldüğünü düşündüğünü aktardı.

Tanık polis B.A., sanığın olaydan sonra kendisini arayarak, “Merve’yi vurdum. Bir şarjör boşalttım. Öldü. Yanına geliyorum. Çok bunalttı hak etti sıktım. Ayrıca bir defasında Merve’nin laptopunda eskilere dair gördüğü fotoğrafların ardından Merve’yi de alarak Lice yolu üzerinde laptopa ateş ettiğini söyledi” diye kendisine anlatımları dile getirdi.

Tanıklar sanığı yalanladı

Tanıklardan oturdukları site yöneticisi olan R. K.,  sanığın önce Merve Ünal’ın ateş açtığı ifadelerini yalanlayarak, “Siteye beyaz renkli bir araç hızla siteye girdi. 4-5 dakika sonra 7-8 el silah sesi duydum. Bu seslerden yaklaşık 15-20 saniye sonra 6-7 el daha silah sesi duydum. Olay günü ilk ateş sesi gelmeden önce maktulün oturduğu blok tarafında ‘Ayyy’ diye bir kadın sesi duyduktan sonra ateş sesi geldi” diye konuştu.

‘Kimse kardeşimin sesini duymadı’

Duruşmaya katılan Merve Ünal’ın kız kardeşi Esra Koçak,  sanık polisten şikâyetçi olduğunu söyledi. İfadesinde küçük çocuğunun gözleri önünde öldürülen Emine Bulut’u hatırlatan Esra, “Emine Bulut öldürüldüğünde ‘Yaşamak istiyorum. Ölmek istemiyorum’ diye çığlık attı. Onun çığlıklarını herkes duydu. Kimse Merve’nin çığlıklarını duyamadı. Merve ölmemek için elleri ile kendini savunmaya çalıştı. Kardeşim sesini duyurmak istedi ama kimse duyamadı. Kardeşimin kilitlenmiş bir kapının arkasındaki ölmek istemiyorum çığlığını kimse duymadı. Şikâyetçiyim” dedi.

Katılım talepleri reddedildi

İddia makamı, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Rosa Kadın Derneği, Mardin Barosu ve İHD Diyarbakır Şubesi avukatlarının katılım talebi ile ilgili, “uluslararası hukuka göre kabul edilmesi gerekir” yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme heyeti, katılım taleplerini reddetti.

‘Tasarlayarak canavarca hisle öldürme eylemidir’

Merve Ünal’ın aile avukatı Zülal Erdoğan, “Ünal’ın kendisine yapılan zorbalığa karşı gelmesinin karşılığı toprağa gömülmek oldu” diyerek seri halde atış yapılması ardından, tanıkların anlatımıyla yaşanan duraksamaya ise “Sanık o duraksamada maktule ait silahı alıp sıkarak, meşru müdafaa süsü veriyor” diye tanık ifadelerine dikkat çekti. Zülal, “Otopsi raporları, tanık beyanları Merve’nin kendini korumaya çalıştığını, ölürken ki pozisyonu savunma pozisyonu aldığının göstergesidir. Sanıktaki kararlılık, soğuk kanlılık, savunmasına bakıldığı zaman tasarlayarak canavarca hisle öldürme eylemidir. Sanığın tutukluluğunun devamına karar verilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Verilen kısa aranın ardından sanık Muharrem Yılmaz’ın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Şubat 2020 tarihine erteledi.