Hakim’den bilindik tavır: Tecavüze karşı mücadele etmedin mi?

  • 14:42 11 Aralık 2019
  • Güncel
ANKARA - VCOM hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunan Prof. Dr Hasan Bilgili ile ona yardım eden Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt’un yargılandığı davada konuşan Ç.B.’ye mahkeme başkanının sorduğu “Kendinde miydin? Yüzüne veya başka bir yerine vuramadın mı? Mücadele edemedin mi?” soruları dikkat çekti.
 
Ankara’da sahibi olduğu VCOM hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyetten yoksun kılma”, “tehdit ve hakaret” suçlarından; delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma hakaret tehdit” suçlarından yine sanığa yardım eden jinekolog Hüseyin Şenyurt ise “suç delillerini yok etme” suçundan Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hâkim karşısına çıktı.
 
Geçen Nisan ayında tutuklanan ardından resen tahliye edilen sanık Hasan Bilgili hakkında 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.
 
Sanıklar takım elbise ile geldi
 
Duruşmaya Ç.B.’nin avukatları, Ankara Kadın Platformu, sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Üç sanık da duruşma salonuna  ‘iyi halin’ simgesi haline gelen takım elbise ile gelirken, duruşma kimlik tespiti ile başladı.
 
ÇHD ve AÜ’nün müdahillik talepleri reddedildi
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) müdahillik talebine bulundu. Sanık avukatları ise ÇHD ve AÜ’nün müdahillik taleplerinin reddedilmesini isterken, mahkeme heyeti, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın müdahillik talebini kabul ederken, ÇHD ve AÜ’nün müdahillik taleplerini ret etti.
 
İfadenin psikolog eşliğinde alınması talebi
 
Müşteki avukatı Aslı Arıhan, Ç.B’nin yaşadığı travma dolayısıyla sanığın kamuoyu önünde söylediklerine maruz kalmaması adına sanık ifade verirken başka bir odaya alınmasını ve Ç. nin ifadesinin de mahkeme salonu dışında psikolog eşliğinde alınmasını istedi.
 
Mahkeme sıralarından tepki: Tecavüzcüsün…
 
Daha sonra sanıkların ifadesine geçildi. İlk olarak sanık Hasan Bilgili’nin ifadesi alındı. Sanık bilindik ifadelerle kendini aklamaya çalışırken, medyada verilen görüntüler ile linçe uğradığını öne sürdü. Hasan Bilgili’ye mahkeme sıralarından “tecavüzcüsün çünkü” diye tepki geldi.
 
Hasan Bilgili, mahkeme başkanının sorduğu sorulara kendi aklamaya yönelik cevaplar verdi. Basının sürekli üzerine geldiğini kendisi ve ailesinin perişan olduğunu, eşinin psikolojisinin bozulduğunu öne süren sanığın, “Allahtan emekliliğimi kabul etmiş de yoksa beş parasız kalacaktım” demesi dikkat çekti. 
 
‘Görüntüleri erkek arkadaşlarımıza ara ara atıyoruz’
 
Hâkim, sanığa kendisi hakkında 2016 yılında yürütülen taciz soruşturmalarını sordu. Şahitlerinin dinlenilmediğini iddia eden sanık,  rektörlüğün kendisine ceza vermek için direndiğini öne sürdü. Müşteki avukatı Aslı Arıhan’ın “Neden hep sizin başınıza geliyor bunlar?” sorusuna sanık, “Başarılı olmanın cezası” diye cevap verdi. Hasan Bilgilinin cevapları üzerine mahkeme sıralarından gülme sesleri yükseldi. Daha önce sanık hakkında yürütülen beş taciz dosyasını soran Aslı, olay günü sanığın telefonunda tespit edilen pornografik görüntüleri de sordu. Sanık, bunun normal bir durum olduğunu öne sürerek erkek arkadaşları arasında bu görüntüleri ara sıra birbirlerine attıklarını ve bunun özel hayatın gizliliği kapsamına girdiğini iddia etti.
 
‘İhbar etmek yerine neden kliğini temizlediniz’
 
Ardından diğer sanık Serkan Durmaz’ın savunması alındı. Sanık, Hasan Bilgili ile aynı gerekçeleri sıralayarak aynı ifadeyi verdi. Aslı, “Veteriner olarak bir insana nasıl serum taktınız? Bu yasa kapsamında bir suç. Hakkınızda suç duyurusunda bulunduk. Bunun takılmayacağını bilmiyor muydunuz?” diye sordu. Sanık yasal olarak bunun suç olduğunu bilmediğini iddia etti.  Aslı devamında “Ç.B size tecavüze uğradığını söylediğini söylüyorsunuz. Bunu ihbar etmek yerine neden kliniğin her yerini temizlemeye başladınız?” diye sorması üzerine Serken Durmaz, kliniğin rutin temizliğini yaptığını ileri sürdü.
 
Sanık avukatının Serkan Durmaz’a, “Klinikte kaç kamera var? Bunlar nereleri görüyor?” diye sorması üzerine söz alan avukat Aslı, defalarca kamera görüntülülerini istemelerine rağmen görüntü kayıtlarını hâlâ alamadıklarını vurguladı.
 
Savunma yapan sanık Hüseyin Şenyurt da diğer sanıklarla aynı ifadeyi verdi.
 
Psikolog eşliğinde ifade verdi
 
Daha sonra Ç., uzman psikolog eşliğinde ifade verdi. Biraz zor ifade vereceğini beyan eden Ç., yaşadığı  olayları anlatmanın çok zor olduğunu kaydetti.  Ç., işe başlama süreci şöyle anlattı: “Fakültemden 2018 temmuz ayında mezun oldum. İlanı gördüm Instagram sayfasından burada işe başvurdum. Ocak ayından itibaren de çalışmaya başladım. Ben burada çalışmaya devam ederken ilk bir ay boyunca 24 saat bir şekilde uykusuz bir biçimde nöbet tutuyordum. Oranın genel işlerini temizliğini yaptırıyorlardı. Şubat’ın sonunda toplantı yapıldı sekreter işten çıkarıldı. Bunun yükü de veteriner hekimlere kaldı. Diğer nöbetçi hekim Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisansı bulunduğu için benden rica ettim iki gün dinlenmek için ricada bulundu. Ben de çok zor olacağını söyledim ancak arkadaşım olduğu için kabul ettim. Nisan ayı da çok yoğun geçti” dedi. “Çok zorlanıyordum yine de elimden geldiği sürece her işi yapmayı çalışıyordum çünkü azarlayıp uyarıyorlardı” diyen Ç., hem mobbinge hem de emek sömürüsüne maruz kaldığını aktardı.
 
'Zorla içki içirmeye çalıştı'
 
Ç., savunması devamında sözlerine şöyle devam etti: “Uykusuzdum ertesi gün karnım ağrıdığı için yemek yemiyordum. O giriş katın temizliği yaptırıldı bana. Daha sonra akşam saatlerine doğru Serkan Durmaz erken çıktı klinikten. Kendi işi biten evlerine geçerler, kliniğe dönmezler. Nöbetçi hekim kalır. Tek başımıza kaldığımızda yalnızca kilitliyoruz onun dışında kapı açık oluyor. Akşama doğru 19.00’da herkes çıkmış oluyor. Hasan Bilgili de aşı alıp çıkmıştı. Bu arada beni bir hasta sahibi aradı. Daha sonra telefonu kapattım. Beklemeye başladım. Hastanın arabası geldiğinde aynı anda Hasan Bilgili de geldi. Ona da haber etti, o şekilde geldi diye düşündüm. Kapıdan girerken hasta sahibi Hasan Bilgili’ye ‘İyi denk geldik’ dedi. Hasan Bilgili’nin elinde poşetler vardı ne olduğunu görmedim. ‘Kıyafetimi giyip geliyorum’ dedi. Ben hastayı muayene etmeye başladım o sırada Hasan Bilgili geldi. Hastayı gönderdik. ‘Eve geçmeden bir yemek yiyeyim öyle geçeyim’ dedi. Normalde ben tek yerim. Bana yemek ısıtmamı rica etti. Ben yukarı çıktıktan sonra kapıyı kilitlemiş. Birden fazla kişi varsa kurallara göre kapı kilitlenmiyor. Yemeği ısıttım, tabakları koydum masaya. Sonra ‘Vazgeçtim cips ve viski içeceğim’ dedi. Ben alkol kullanmadım. Hasan Bilgili olay gecesinde bana alkol alıp almayacağımı sordu. Ben hiçbir şekilde ‘içmiyorum benden böyle talepte bulunmayın’ dedim. ‘Olsun olsun’ dedi. Bir bardak daha çıkardı masaya koydu. Ben ‘Boşa dolduruyorsunuz içmeyeceğim’ dedim. Bir yandan patronum olduğu için bir şey de diyemedim. İçmeye başladıktan sonra ‘Sen çok güzel kızsın’ şeklinde ifadeler de bulunuyordu. Bunu neden belirtme ihtiyacı duyduğunu sordum.” Ç.B devamında Hasan Bilgili’nin daha önce de kendisine taciz içerikli söylemlerde bulunduğunu aktardı. Ç., daha sonra sanığın kendisini taciz etmeye başladığını, tepki göstermesine rağmen sanığın tacize devam ettiğini ve fiziksel şiddet uyguladığını belirterek, 36 -37 saattir uykusuz ve aç olduğunu, bir anda şok geçirdiğini vurguladı. Sanığın zorla ağzına içki içirmeye çalıştığını söyleyen Ç., sanığın şiddet uygulamaya devam ettiğini ve cinsiyetçi hakaret ve küfürler ettiğini ifade etti. Ç., daha sonra aldığı darbeler sonucu kendini savunmasız bir şekilde donup kaldığını söyledi.
 
Hâkimden tecavüze karşı direnemedin mi sorusu
 
Ç.nin olayı anlattığı sırada hâkimin “Kendinde miydin? Yüzüne veya başka bir yerine vuramadın mı? Mücadele edemedin mi?” soruları da dikkat çekti.
 
Daha sonra baygınlık geçirdiğini söyleyen Ç. “Elimin üzerinden damar yolu girildiğini gördüm ve serum takılıydı. Serumun kaç litrelik olduğunu görmedim o an bulanık görüyordum. Üst katta hiçbir şekilde ilaç bulunmaz. Serumun orda olmasına şaşırdım. Sonrasında Serkan Durmaz geldi. ‘Herhangi bir şikâyet, ambulans ve 155’i aramıyorsun. Eğer ararsan senin buradan cenazen çıkar. Senin de aileni de öldürürüm sen kim olduğunu zannediyorsun. Sen ne ilk ne de son olacaksın. Adalette karşılığını bulabileceğini mi zannediyorsun” diyerek delilleri kararttığını ve kendisine tehditler savurduğunu aktardı.
 
Ölüm tehdidi
 
Klinikte kameranın sadece koridorda olduğunu aktaran Ç. “O gece beni öldüreceklerinden korktum. Ölmek istemedim” dedi. Sanık Serkan Durmaz’ın, kendisine “Bu ülkede tecavüz davasında kadınların başına ne geldiğini biliyoruz, yaşamına devam edemezsin, ifşa olursun, herhangi bir şikayette bulunma’ dediğini söyleyen Ç., “Sonra Hasan Bilgili’yi de aradı. ‘Kız şikâyet edecek gibi. Bir şey yaparsa öldürürüz’ dedi. Sonrasında sert bir şekilde ‘Şikayet edecek misin?’ dedi. Oradaki tek derdim canımı kurtarmaktı. ’Şikayet etmeyeceğim’ dedim. Senin şikayet etmeyeceğinden emin olmam gerekiyor. Hasan hoca gelecek seni doktora götürecek dedi. ‘Beni bırakın evime gitmek istiyorum’ dedim. ‘Seni burada öldürürüm bir de intihar süsü veririm. Bugüne kadar kendimizi böyle işlerden yırttık yine yırtarız’ dedi” şeklinde konuştu.
 
Daha sonra sanık Hasan Bilgili’nin geldiğini ve kendisini doktora götürmeye zorladığını aktaran Ç., Hasan Bilgili’nin kendisini nüfuzlu biri olduğunu belirtrek ölümle tehdit ettiğini dile getirdi. Sanık Hüseyin Şenyurt’a, Hasan Bilgili’nin kendisini zorla tuttuğunu söylediğini belirten Ç.,  doktorun  kendisine zorla vajinal temizlik yaptığını vurgulayarak, tecavüzü destekleyen ve meşrulaştıran söylemlerde bulunduğunu kaydetti. 
 
Ç.’nin savunması devam ederken duruşmaya 14.45’e kadar ara verildi.