Gebze kadın cezaevinde koğuşlar polislerle arandı

  • 14:48 11 Aralık 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aslı Calıhan’ın annesi Zeynep Calıhan, kızıyla yaptığı görüşmede koğuşlara baskın düzenlendiğini belirterek, “Çevik kuvvet, polis, asker, jandarma, özel tim, hep birlikte baskın yapmışlar” dedi.
 
Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aslı Calıhan, ailesiyle yaptığı görüşmede, cezaevinde kendilerine kötü muamelede bulunduğunu ve siyasi tutuklu birçok koğuşa baskınların gerçekleştiğini ifade etti. Dün cezaevine kızı Aslı Calıhan görüşüne giden Zeynep Calıhan, kızının kendisine “Buradaki birçok siyasi tutukluların bulunduğu koğuşa çevik kuvvet, polis, asker, jandarma, özel tim, hep birlikte baskın yapmışlar” dediğini aktardı. 
 
‘Kürtçe günlükler dahi alındı’
 
Baskında Kürtçe öğrenme günlüklerinin dahi alındığını belirten anne Calıhan, “Kızım bana bir arkadaşları Kürtçe elma yazmış diye onu bile almışlar. Havalandırmada taşların arasında küçük bir yeşillik çıkmış, onu yolmuşlar. Yatak yorgan, her şeyi dağıtmışlar. Ne aradıklarını da bilmiyorlarmış. Tekrar satmak için cezaevi kantininden alınmış radyoyu bile götürmüşler. Koğuşta yataklardan tutun en ufak şeye kadar, her şeyi dağıtmışlar. Baskından sonra da ‘aradığımızı bulamadık’ demişler” diye belirtti. 
 
‘Bir anne olarak bunu kabul etmiyorum’ 
 
Çocuklarının yaşanan kötü muameleyi hakketmediğini ifade eden anne Zeynep, “Zaten tutuklular elinizde. Bunu yapmanıza ne gerek var?” diye tepki gösterdi. Uygulanan kötü muamelenin tecrit politikalarının devamı olduğunu ifade eden Zeynep, “Koğuştaki herkes görüşe gelen yakınlarına bu yaşanan durumu anlatıyordu. Hepsi bizim çocuklarımız. Evrensel gazetesi dışında hiçbir gazetenin verilmediğini söylediler. Biz bu durumu kabul etmiyoruz, sonuna kadar çocuklarımızın yanındayız. Onlara bir zarar gelmesini istemiyoruz. Bir anne olarak bunu kabul etmiyorum. Hiçbir anne kabul etmez. Çocuklarımızın zulüm görmesini kabul etmeyiz” diye konuştu.