‘KHK’lar gidecek biz kalacağız’

  • 18:40 18 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, KHK'ler ile görevinden ihraç edilenlerin işlerine iadesini ve "fişleme" olarak tanımladıkları güvenlik soruşturmalarının sonlandırılmasını istedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesi önünde bir araya gelerek Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) görevinden ihraç edilenlerin işlerine iadesi için açıklama yaptı. “KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kamu emekçisi katıldı. 
 
Açıklamadan önce söz alan Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi Nazmi Algan, TTB bünyesindeki gençlerin güvenlik soruşturması adı altında işe başlatılmadıklarını dile getirerek, “Bu genç arkadaşlar haklarında hiçbir soruşturma olmadığı halde, hiçbir davaları olmadığı halde, öğrencilikleri sırasında hiç ceza almadıkları halde sadece dosya üzerinden fişleme ile ailelerinden, yakınlarından devrimci, demokratik insanlar var diye görev verilmeyen insanlar var” dedi.
 
Ardından söz alan KHK ile ihraç edilen asistan hekim Mihriban Yıldırım ise, şunları belirtti: “Biz KHK ile ihraç edildiğimizde özelde çalışma hakkımızı koruyarak iş yeri hekimliği gibi tercihlerde bulunabiliyoruz. İş yeri hekimliğini kazandım ama sertifikam güvenlik soruşturması aşamasında. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği güvenlik soruşturmasını devlet hala uygulamaya devam ediyor. Biz hem KHK’lara karşı mücadelemiz hem de güvenlik soruşturmalarına karşı mücadele ediyoruz. Bizim mücadelemiz var olan hakkımızı, emeğimizi kullanma mücadelesidir.”
 
‘Nedeni benimle paylaşılmadı’
 
KPSS'de 5'inci olup, atanmasına rağmen görev verilmeyen Biyolog Berfin Aslan da, yaşadıklarını anlattı. Berfin, “Ben çok mücadele ederek atandım. Ama güvenlik soruşturmasından geçemedim. Neden diye sorduğumda ise ‘güvenlik’ nedeniyle benimle paylaşılmadı. Bir sabıkam olmadığı halde güvenlik soruşturmasından geçemedim” ifadelerini kullandı.
 
Açıklama atılan sloganlarla son buldu.