ÖGK’li kadınlar Gülistan Doku’nun akıbetini sordu

  • 19:38 18 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Dersim’de  13 gün önce şüpheli bir şekilde kaybolan Gülistan Doku’nun akıbetini soran ÖGK’li kadınlar, Gülistan bulunana dek akıbetini sormaya devam edeceklerini söyledi.
 
İstanbul’da Kadıköy’de bir araya gelen Özgür Genç Kadınlar (ÖGK) üyeleri,  Dersim’de 13 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. “Gülistan nerede?” pankartı ve “ Yaşamak istiyoruz” dövizleri taşıyan kadınlar, sık sık “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Koruma, aklama, failleri yargıla”  sloganlarını attı. 
 
‘Devlet Gülistan’a ne olduğunu saklıyor’
 
ÖGK adına açıklamayı okuyan Aze Deniz Akşar,  Dersim’de 13 gündür  “Gülistan Doku  nerede?”  sorusuna cevap arandığını hatırlatarak sözlerine başladı. Polisin, jandarmanın, arama ekiplerinin yanıltıcı bilgilerinin şüpheleri derinleştirdiğine işaret eden Aze,  “En son sevgilisinin yanında görülen Gülistan’a  bir türlü ulaşılamadığı söyleniyor. Aramalar sınırlı yapılıyor, devlet Gülistan’a ne olduğunu alenen saklıyor. Her kadın cinayeti, taciz, tecavüzde olduğu gibi üstü kapatılmaya çalışılıyor” dedi. 
 
‘Susup vazgeçmeyeceğiz’
 
Dersim'de biriken öfkenin “artık yeter” dedirttiğini belirten Aze, “Polis ve jandarmanın alenen kadınları taciz ettiğini biliyoruz. Dersimde  ve erkek devletin bütün kurumlarında kadınlar tacize,tecavüze uğruyor, katlediliyor. Bugün erkek devletin ve yargısının bütün baskılarına rağmen  kadınlar suçlunun kim olduğunu biliyor ve bunu Dersim’de olduğu gibi meydanlarda haykırmaktan da korkmuyor. Gülistan Doku'nun kaybolmasının, bulunamamasının ve kadınların akıbetini sorma isteğinin engellenmek istenmesinin faillerinin bellidir. Erkek devlet ve kurumlarıdır. Dersim’deki mücadeleyi ve kadınların mücadele yürüttüğü her alanı baskı ile sindirmek isteyenler susup vazgeçeceğimizi zannediyorlarsa yanılıyorlar. Gülistan Doku bulunana dek nerede olduğunu sormaya devam edeceğiz. Gülistan Doku derhal bulunsun” şeklinde konuştu. 
 
Açıklamanın ardından eylem son buldu.