HDP’liler kayıp Hurmuz ve Şimoni için incelemelerde bulundu

  • 17:30 22 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - HDP milletvekillerinden oluşan bir grup, Beytüşşebap’ta 12 gündür kendilerinden haber alınamayan Hurmuz ve Şimoni Diril için incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde, ellerinde somut bir delilin olmadığı belirtildi. 
 
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Mehri) köyünde ikamet eden ve 11 Ocak gününden bu yana kendilerinden haber alınamayan Hurmuz ve Şimoni Diril için arama çalışmaları halen sonuç vermedi. Olaya dair Beytüşşebap Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan “gizli” soruşturma devam ederken, askerlerin kısa bir süre yaptığı arama çalışmalarının ise şu an sadece havadan devam ettiği öğrenildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Tuma Çelik ve Hasan Özgüneş’in de aralarında bulunduğu bir grup partili, köye yakın bir noktada bulunan Uludere’ye bağlı Uzungeçit (Dara Hinê) beldesinde Hurmuz ve Şimoni’ye ilişkin yurttaşlarla görüştü. 
 
‘Elimizde somut bir bilgi yok’
 
Köylülerle yapılan görüşmeler sonrası açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Hurmuz ve Şimoni’nin bulunması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. Sadece soruşturma açılmasının yeterli olmadığını altını çizen Tuma, “Kaçırılıp kaçırılmadıkları bizi şu an ilgilendiren mesele değil. Bizi ilgilendiren bu insanlardan haber alınamaması. Kimse ‘biz kaçırdık’ demedi. Dolayısıyla bizim için önemli olan bu yaşlı insanların bir an önce yaşadıklarına dair bilgi sahibi olmamız. Kaçırıldılarsa da kaçıranların bir an önce haber vermesi gerekiyor. Köylülerle de görüştük. Bu konuda elimizde somut bir bilgi yok. Elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Herkesten de bu konuda çaba göstermesini  istiyoruz” dedi.