‘Ekolojik kadın köyü ile istihdam ve üretim alanı oluşturacağız’

  • 09:01 20 Şubat 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
BATMAN - Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, özellikle gençler ve kadınlar için birçok çalışmanın olacağını dile getirdi. Kayyımın kapattığı kadın kurumlarının yeniden açılacağını belirten Songül, “ekolojik kadın köyü projesi” ile de kadınlara yeni istihdam ve üretim alanları oluşturulacağını kaydetti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeyken 2016 yılında kayyım atanan belediyelerden biri olan Batman Belediyesi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 66,03 oy oranıyla tekrar HDP yönetimine geçti. Kayyım atanan tüm belediyelerde olduğu gibi Batman Belediyesi’nde de büyük borçlar ve yolsuzluklar ortaya çıkarılmıştı. Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, seçimlerden sonra belediyede karşılaştıkları sorunları, kayyımın yarattığı tahribatları, şimdiye kadar yürüttükleri çalışmaları ve projelerini anlattı.
 
Asfalt dökerek, çiçek ekerek 307 milyon 328 bin TL borç
 
11 Eylül 2016 tarihinde Batman Belediyesi'ne kayyım atandığını ve 3 yıla yakın bir süre belediyenin ve kentin kayyım tarafından yönetildiğini ifade eden Songül, belediyeyi tahribatlar ve enkaz halinde devraldıklarının altını çizdi. Belediyeyi alır almaz önce var olan borç durumunu araştırarak kamuoyuna açıkladıklarını söyleyen Songül, tam olarak 307 milyon 328 bin TL borç ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Songül, “İçeride yaşanan ve dışarıdan görünen durum bir değil. Belediyenin borcu Batman’ın yalnızca bir caddesinden ibaretti. Yapılan hizmetler Diyarbakır Caddesi’nde asfalt yenileme ve çiçek ekmelerle sınırlıydı. Bunun dışında yapılan çalışma neredeyse hiç yoktu” sözlerine yer verdi.
 
Kayyımın yalnızca çiçek ekerek, asfalt dökerek halka hizmet ettiğini söyleyen Songül, var olan hizmetlerin kayyım tarafından durdurulduğunu aktardı.
 
‘Kadın özgürlükçü paradigma ile yola çıktık’
 
Batman’da sosyal, kültürel, ekonomik ve daha birçok alanda çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade eden Songül, belediyenin borç araştırmalarının ardından kentte yaşayan her yaştan insanın ihtiyaçlarını gözeterek Belediye Meclisi ile çalışmalara başladıklarını kaydetti. Songül, “Önce kadınların, gençlerin, çocukların talebinin ne olduğu ve şehrin ihtiyaçlarının neler olduğu belirlenmelidir. Bizler de beş yıllık stratejik planımızı bu çerçevede belirledik. Geldiğimiz günden bugüne kadar da bu çerçevede ilerledik. HDP belediyeleri sosyal belediyecilik ve demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir perspektif ve paradigma ile yola çıktı. Bizler de bu perspektif ve paradigma ışığında plan ve projelerimizi başlattık” dedi.
 
‘Ekolojik bir belediyeciliği esas alıyoruz’
 
Ekolojik belediyeciliği esas alarak yeşil alanları arttırma çalışmaları yaptıklarına işaret eden Songül, Batman’da yeşil alan noktasında çok fazla eksikliğin olduğunu söyledi. Songül, şu anda Batman’da kişi başına düşen yeşil alanın yüzde 2,8 olduğunu kaydederken, göreve geldiklerinden bu yana dört park yaptıklarını dile getirdi. Kentin en büyük parkı ve yeşil alanı olan Yaşar Kemal Kent Ormanı’nda 2 bin beş yüz ağaç diktiklerini ifade eden Songül, kent genelinde dikilen ağaç sayısının ise 14 bin olduğunu belirtti.
 
Öğrenciler aylık 40 TL ile ulaşımdan faydalanabilecek
 
Batman’da ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşandığını söyleyen Songül, sorunu çözmek adına otobüs sayısını 13 hattan 23 hatta çıkardıkları bilgisini paylaştı. Belediye olarak ulaşımda kolaylık sağladıklarını ifade eden Songül, “Öğrencilere aylık 40 TL karşılığında ulaşım hizmeti sağlama gibi bir düşüncemiz oldu. Bir ayda istedikleri kadar otobüse binsinler. Yalnızca 40 TL ödeyecekler. 65 yaş üstü için tüm toplu taşımalar da ücretsizken Batman Belediyesi olarak bunu 60 yaşa indirdik” ifadelerine yer verdi.
 
Ekmek fabrikası kuruldu
 
Songül, Batman’ın genç nüfusun yoğun olduğu bir kent olduğuna işaret ederek, “Haliyle genç nüfusu fazla olan kentin işsizlik sorunu da artıyor. Batman’da bir ekmek fabrikası kurduk. Günde 50 bin kapasiteli bir üretim olacak. Günlük 14 bin ile 16 bin arası ücretsiz ekmek dağıtıyoruz. Bununla maddi durumu kötü olan ailelerimize biraz olsun katkı sağlamak istiyoruz. Ekmek temel bir ihtiyaçtır. İhtiyacı olan ailelere nüfusuna bakılarak ekmek dağıtıyoruz” diye belirtti.
 
‘Kültür çalışmalarına ağırlık verildi’
 
Batman Belediyesi olarak bu yıl kültür alanına da ağırlık verdiklerine değinen Songül, “Dil konusunda 4 gün devam eden bir çalıştay yaptık. Çalıştayın hemen akabinde 2’ncisi düzenlenen Kürt Edebiyat Günleri, 5 gün devam eden ve 45 aydın ve yazarın katıldığı bir edebiyat festivali yaptık. Her yıl bunu rutin bir şekilde yapmayı planlıyoruz” dedi.
 
Gençler için daha yaşanabilir bir kent
 
Gençlerin toplumun geleceği olduğunun altını çizen Songül, kentte genç nüfus için kültür ve spor çalışmalarına ağırlık vermeye çalıştıklarını aktardı. Songül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençler için bir kütüphane açtık. Tek bir kütüphane elbette ki Batman’ın gençlerine yetmeyecektir ancak buna dönük çalışmalarımız devam ediyor. Yine gençlerin katılabileceği kültür sanat çalışmalarına da yoğunlaşıyoruz. Elimizden geldiğince Batman’ı gençler için yaşanılır bir kent haline getireceğiz. Salih Özdemir Parkı’nda bulunan bir binamız var. Biz bu binayı dönüştürerek dengbêj evine çevirdik. Orada 9 erkek 2 de kadın arkadaşımız dengbêjlik yapıyor. Bu şekilde geçmişten gelen dengbêjlik kültürünü günümüz nesline ulaştırmayı amaçlıyoruz. Her hafta Cuma günleri köylere gidip etkinlikler düzenliyorlar, Cumartesi günleri ise kendi yerlerinde etkinlikler düzenliyorlar.”
 
Kadın danışmanlık merkezi ve spor kompleksi projeleri
 
Kayyım tarafından kapatılan Batman’ın tek kadın kurumu olan Selis Kadın Danışmanlık Merkezi’ni hatırlatan Songül, belediye bünyesinde bir kadın merkezi açma aşamasında olduklarını ve kadın merkezi olacak binanın tadilatının bitmek üzere olduğunu paylaştı. Merkeze verecekleri isim konusunda henüz bir karar veremediklerini söyleyen Songül, “Göreve geldikten sonra kadın politikaları müdürlüğümüzü oluşturduk. Açma hazırlığında olduğumuz kadın danışmanlık merkezimiz için de tüm hazırlıklarımızı ve yasal işlemlerimizi bitirdik. En kısa sürede açılışımızı yapıp Batmanlı kadınların hizmetine sunacağız. Kadınların daha çok sosyal ve sportif aktivitelerini sağlayabilmeleri ve daha fazla kadına ulaşabilmek için kadın spor kompleksimiz vardı. Kayyım geldikten sonra kadın ibaresini kaldırarak bu alanı karmaya çevirdi. Biz geldikten sonra tekrar eskisi gibi yapıp kadınların kullanabileceği alana çevirmekte karar kıldık. En kısa zamanda spor kompleksimizi de hizmete sunacağız” diye konuştu.
 
Ekolojik kadın köyü ile kadınlara istihdam ve üretim alanı
 
Jiyan Parkı’nın içinde bulunan belediyeye ait bir binayı da kadınlar için sanat alanına dönüştürmeye karar verdiklerini ifade eden Songül, şunları dile getirdi: “Şu anda projesi hazırlanıyor. Projesi biter bitmez burayı kadın sanat merkezi olarak açacağız. Ne kadar kadın kurumu açarsak bizim için o kadar iyi sonuç doğurur. Hem Batman’da hem de diğer illerde kadın arkadaşlar rahat bir şekilde sosyal aktivitelere katılamıyorlar. Bu yüzden de bu tür merkezlerin açılmasında fayda var. Batman’da kantaron çiçeği ve kekik olmak üzere iki tane bitki yetişiyor. Hem bunları hem de mevsimlik bitki üretebileceğimiz iki tane sera açmayı planlıyoruz. Ekolojik kadın köyü oluşturarak burada kadınların hem istihdamını sağlayacağız hem de kadınlar üretim ile iç içe olacak. Coğrafyanın en eski kültürlerinden biri de tandırdır. Geçmiş kültürü tekrardan canlandırıp yeni nesil ile de paylaşmak için projelerimiz var. Baharın gelişi ile beraber tüm bu çalışmalarımız da hızlandırılacak ve hayata geçirilecektir. Hiçbir şey sözde kalmayacak, bahsettiğim tüm projeleri gerçekleştireceğiz.”