9 HDP’li tahliye edildi

  • 17:40 21 Şubat 2020
  • Hukuk
İSTANBUL- HDP İstanbul İl Örgütü üyesi 9 siyasetçi, yargılandıkları davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü üyesi 9 kişinin ilk duruşması 29 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Ahmet Şık, Barış Akademisyenleri ve çok sayıda siyasi parti ile demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. 5 aydır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şişli Eşbaşkanı eğitimci Mutlu Öztürk, HDP üyesi Ali Edebali, Aydın Şalış, Hüseyin Fidanboy, Mehmet Emin Elma, Müslüm Kılıç, Necla Yıldız, Songül Çelik, Şefa Alar duruşmada hazır bulundu.
 
Savunmalar Kürtçe yapıldı
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Dünya Anadil Günü dolayısıyla Kürtçe savunmalar yapıldı.
 
Avukat Ramazan Demir, iddianamenin hukuki belge niteliği taşımadığını vurguladı.
 
HDP üyesi, 70 yaşındaki Ali Edebali, Dünya Ana Dili Günü'nü kutladı.
 
Aydın Şalış da Kürtçe yaptığı savunmasında haksız, hukuksuz bir biçimde 5 aydır tutuklu olduğunu belirterek, beraatini talep etti.
 
Hüseyin Fidanboy, Kürtçe savunmasında, gözaltı aracında polislerin hakaretlerine maruz kaldığını aktardı.
 
Mehmet Emin Elma da Kürtçe konuştu, "HDP bu ülkenin üçüncü büyük partisidir. Buna rağmen iddianamede sanki illegal bir partinin toplantısına katılmışım gibi lanse ediliyor" dedi.
 
HDP Şişli Eşbaşkanı Mutlu Öztürk de Dünya Ana Dili Günü’nü kutladı, "Asimilasyoncu tavır cinayettir" dedi. Mutlu, Silivri Cezaevi’nde Kürtçe konuşan bir tutsağa bir gardiyanın “Kürtçe diye bile dil yok” deme cüretinde bulduğuna dikkat çekerek, "Birisi suç işlemişse o da Şişli Emniyet amiridir" diye ekledi. 
 
Müslüm Kılıç, "Beni şiddetli bir biçimde gözaltına aldılar, parmağımı kırmaya çalıştılar" dedi.
 
‘Cinsiyetçi küfürler ettiler’
 
Necla Yıldız, Kürtçe yaptığı savunmada, “Bana cinsiyetçi küfürler ettiler. Ben şaşırıyorum, bir kadına kimse böyle hakaret edilemez. Polis ilk önce o beynini temizlesin" diye belirtti.
 
Songül Çelik de Kürtçe yaptığı savunmasında, "Darp edildim ve işkence gördüm" ifadelerinde bulundu. 
 
Şefa Alar ise karakolda verdiği ifadenin arkasında olduğunu söyledi.
 
Duruşmada 9 HDP’li siyasetçi tahliye edildi. Duruşma 7 Temmuz ‘a ertelendi.