'Halkımız bulunduğu her yerde Newroz ateşini yakmalı'

  • 09:10 20 Mart 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, HDP'nin sosyal medyadan başlattığı "Newroz Her Yerde" kampanyasını tüm halkların sahiplenmesi gerektiğini belirterek, "Kawa'nın yaktığı ateş tarih boyunca sönmedi, gürleşti. Bugün de o ateş sönmeyecek. Bulunduğumuz her yeri Newroz alanına çevirmeliyiz" çağrısında bulundu.
 
Tüm dünyada giderek yayılan koronavirüs (Covid-19) Türkiye'de yayılmaya başladı. Vaka sayısının hızlıca arttığı Türkiye'de tüm kitlesel etkinlikler, mitingler, programlar iptal edildi. İptal edilen etkinliklerden biri de onlarca yıldır geleneksel olarak kutlanan Newroz Bayramı oldu. Bunun üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) sosyal medyadan "Newroz Her Yerde" kampanyası başlatarak, bu akşam saat 20.20'de tüm halkı bulundukları yerde, evlerinin balkonlarında, pencerelerinde Newroz'u kutlamaya çağırdı.
 
'Kürt halkının tükenmeyen inancı ve umududur'
 
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Newroz'un Kürt halkı için vazgeçilemeyecek bir gelenek olduğunu ifade etti.  Hülya, "Biliyorsunuz Newroz yıllardır on binlerin katılımı ile kutlanıyor. Ne yazık ki hazırlıklarına önceden başlamış olduğumuz Newroz kutlamalarını dünyada yayılmakta olan virüs nedeniyle iptal etmek durumunda kaldık. Newroz'un Kürt halkı ve Ortadoğu halkları için ne ifade ettiğini biliyoruz. Newroz Kürt halkı için direnişin ve baharın habercisidir. Newroz Kürt halkının var olma mücadelesinin temsilidir. Newroz ateşi Kürt halkının sönmeyen, tükenmeyen inancı ve umududur. Tarih boyunca ilk kez Newroz kutlamaları iptal edildi. Newroz'un hükümet tarafından yasaklandığı zamanlarda bile bizler, Kürt halkı olarak alanları doldurmayı başardık. Şimdi ise çok farklı bir durum ile karşı karşıyayız" diye belirtti. 
 
'Herkesi bulunduğu yerde ses çıkarmaya, ışık yakmaya çağırıyoruz'
 
Dünyayı sarsan ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan virüsün daha fazla can almasının önüne geçmek için Newroz mitinglerini iptal etmek durumunda kaldıklarını söyleyen Hülya, kitlesel olarak yan yana gelme ve bir araya gelme durumunu ortadan kaldırdıklarını ancak bu Newroz ruhunun yansıtılmayacağı anlamına gelmediğine dikkat çekti. Hülya, "Parti çalışmalarımızda da kısıtlamaya gitmek durumunda kaldık çünkü insan hayatından önce gelen bir şey yoktur. Bunun yanında 21 Mart Newroz'u direnişin, var olmanın günü olarak boş geçirilmemesi gerekildiğini düşündük. Yan yana olmasak, tek bir kişi olsak bile Newroz kutlanmalı. Newroz için toplumsal bir mesaj verilmesine hareketle de herkesi bulunduğu yerde ses çıkarmaya, bulunduğu yerde ateş yakmaya, balkonlardan telefon feneri açmaya çağırıyoruz. Yine köylerde yaşayan halkımız köylerde bulunan yüksek yerlerde ateş yakabilir" dedi. 
 
'Kawa'nın yaktığı ateş sönmeyecek'
 
Sosyal medya üzerinden bunun için bir çalışma başlattıklarını dile getiren Hülya, "Bu akşam herkesin evinden 'Newroz her yerde' demesi gerekiyor. Kawa'nın yaktığı ateş tarih boyunca sönmedi, gürleşti ve büyüdü. Bugün de o ateş sönmeyecek ve simgesel bir kutlama yapılacak. Bu vesileyle halkımızın Newroz'unu da kutluyorum. Geleceğe umutla, dayanışmayla, inançla ulaşabileceğimizi belirtmek istiyorum" diye konuştu.