Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ: İktidar Kürt halkının iradesi ile savaşıyor

  • 09:06 27 Mart 2020
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - HDP’li belediyelere kayyım atanmasını değerlendiren HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, koronavirüs ile mücadele etmesi gereken AKP iktidarının Kürt halkının iradesini gasp etme peşine düştüğünü ifade ederek, “Hep birlikte bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükseltelim” çağrısında bulundu.
 
Türkiye’de dikkatler yayılan koronavirüs salgınına çevrilmişken, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla, 23 Mart’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman, Diyarbakır’ın Lice, Silvan, Eğil ve Ergani, Bitlis'in Güroymak, Iğdır’ın Halfeli Beldesi, Siirt’in Gökçebağ Belde belediyelerine kayyım atandı. HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, HDP’li belediyelere kayyım atanmasını değerlendirerek, kayyımın kabul edilemez olduğunu söyledi. 
 
‘Süreci kendine fırsat bilen iktidar halkın iradesini gasp etti’
 
Partisine bağlı 8 HDP'li belediyeye kayyım atandığını hatırlatan Sabuha, böylesi bir süreçte de AKP iktidarının koronavirüs ile mücadele etmesi gerekirken kayyım atadığını söyledi. AKP iktidarının Kürt halkının iradesiyle savaştığını belirten Sabuha, “Bu süreci kendine fırsat bilen iktidar belediyelerimizi, halkın iradesini gasp etti. AKP iktidarı tüm dünyaya yayılan koronavirüse karşı önlemler alması gerekirken bugün belediyelere kayyım atıyor. Dünya kamuoyunu, halklarını, demokratları, vicdan sahibi herkesi Kürt halkının sandıktan çıkan seçilmiş iradesine düşmanca uygulamalara karşı güçlü demokratik ses vermeye çağırıyoruz” dedi.
 
‘Vatandaşlarımızı, seçilmiş iradelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz’
 
Sabuha, dünyanın, Türkiye ve bölge halklarının birincil gündeminin koronavirüsle mücadele olduğunu kaydederek, İran’dan gelen koronavirüs tehdidi nedeniyle Ağrı, Van, Hakkari başta olmak üzere birçok kentin tehlike altında olduğunun altını çizdi. Sabuha, “Cumhur İttifakı iktidarının, belediyelerimize kayyım atanmasını ve eşbaşkanlarımızı gözaltına alması, hem halkımızın seçilmiş iradesine ve hem de koronavirüsle mücadeleye vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz. Kabul etmiyoruz, tanımıyoruz. Vatandaşlarımızı, seçilmiş iradelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” sözlerini kullandı.
 
Hep birlikte bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükseltelim’
 
“Toplum, yaşanan küresel salgın nedeniyle ruhsal, fiziksel ve ekonomik açıdan birçok sorun ile karşı karşıya iken, kayyım atamalarının yapılması önceliğin halk sağlığından ziyade Kürt karşıtı politikalarda olduğunu göstermektedir” diyen Sabuha, kayyımların virüse karşı alınan tedbirlere darbe olduğunu söyledi. Sabuha, “Bu karar hem seçmen iradesini hem de halkın sağlığını yok saymaktadır. Görevden alınan belediye eşbaşkanlarının görevlerine iade edilmesinin, toplumsal ve hukuksal gereklilik olduğunu belirtiyoruz. Tüm halkımıza çağrımız kayyım politikalarına karşı her akşam saat 20.00'de balkonlara çıkarak ses çıkarma eylemi yapalım. Belediyelerimize, eşbaşkanlarımıza ve irademize sahip çıkalım. Hep birlikte bu hukuksuzluğu karşı sesimizi yükseltelim” diye konuştu.