Ambargo ve saldırı altındaki Şehba’da salgınla mücadele devam ediyor

  • 12:34 4 Nisan 2020
  • Güncel
Ferîde Zade
 
ŞEHBA - Kuzey ve Doğu Suriye’ye bağlı Şehba Kantonunda alınan Covid-19 tedbirlerine ilişkin bilgi veren sağlık ve komin meclisleri üyeleri,  bölgenin ablukasına rağmen gerekli tedbirleri aldıklarını fakat önemli olan halkında kendilerini koruması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Yeni tip kornavirüs (Covid-19) salgını yayılmaya devam ederken Kuzey ve Doğu Suriye’de de tedbirler alınıyor. Bölgede yaşanan savaş koşulları nedeniyle zorluklar yaşansa da Şehba kantonu ve diğer bölgelerde Özerk Yönetim ve Komin Meclisleri  tarafından sıkı  tedbirler alınarak çalışmalara devam edilmekte.
 
‘Virüse karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz’
 
Virüsle mücadele yürüten  Efrîn Bölgesi temsilciler Eşbaşkanı Melek Hisên, Özerk Yönetimin Şehba Kantonu’nda virüse karşı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Melek, kurulan kriz masasında, belediyelerin sağlık komiteleri, Efrîn ve Şehba kantonlarının eşbaşkanlarının yer aldığını ifade etti. Cenaze merasimlerinin ve toplu aktivitelerin durdurulduğunu söyleyen Melek, “Market ve eczaneler dışında Şehba’da tüm dükkanları kapattık. Giriş çıkışları bir müddet durdurduk. Sağlık komitelerimiz ambulans ve çalışanlarını hazırladı” dedi.
 
‘Amacımız riski en aza indirmek’
 
Belediyelerin çalışmalarına dönükte bilgi veren Melek, kanton genelinde 6 ay boyunca ilaçlama çalışmalarının devam edeceğini ifade etti. Özellikle kamplara büyük yoğunluk verdiklerinin altını çizen Melek, bilgilendirme broşürlerini dağıttıklarını dile getirdi. Melek, “Belediyeye ait bir araç mahalle mahalle gezerek virüse karşı nasıl tedbir alınacağının bilgisini veriyor. Suriye Rejimi bu bölgeyi korumaya almadı ve bizlerde bu bilinçle riski en aza indirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye belirtti.
 
‘Halk evinde kalmalı’
 
Köy komini Meclis üyesi Telqireh Mîdiye Ehmed ise kanton çevresine kurdukları güvenlik noktalarıyla halkı bilgilendirdiklerini ve bu temelde halkın dışarıya çıkmaması için uyarılarda bulunduklarını aktardı. Günlük ihtiyaçlar için halkın dışarı çıktığını ve bu durumunda yasağı zorladığını vurgulayan Telqireh, halka seslenerek evden çıkmamaları yönünde uyarı yaptı.
 
Şehba kantonuna bağlı Fafînê ilçesi komin üyesi, Fatimê Mihemed’de sağlık malzemeleri konusunda sıkıntı çektiklerini söyledi. Bu nedenle halkın kendilerini korumalarının elzem olduğunu vurguladı.
 
‘Güvenlik noktalarımızı çoğalttık’
 
Sağlık komitesinin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Efrîn Sağlık Komitesi Eş başkanı Hêvîn Hisên, Kamp yaşamının sağlık sorunlarını daha da kötü bir duruma getirdiğini dile getirdi. Hêvîn konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Virüsün ortaya çıktığı süreçlerde sağlık komitelerimiz tedbirlerini almaya başladı. Halkı bu yönlü bilgilendirdiler. Eğer halk bu tedbirlere uyar ise bu süreci rahat atlatabiliriz. Tedbirlerimizi alırken birçok sıkıntıyla yüz yüze kalıyoruz. Çünkü Şehba uzun süredir bir abluka altında.
 
Bu durum sağlık malzemelerinin teminini zorlaştırmakta. Bu nedenle halkımızın kendisini çok iyi bir şekilde izole etmesi gerekir. Bizlerde bu temelde bazı kararlar aldık. Güvenlik noktalarımızı çoğaltarak gerekli sağlık ekipmanlarımızı bu noktalarda bulunduruyoruz. Olası bir durumda acil müdahale için 14 günlük karantina yerlerini hazırladık.”
 
‘Herhangi bir yardım edilmedi’
 
Şehba’ya yapılan yardımlar konusunda da bilgi veren Hêvîn, Dünya Sağlık Örgütü’nün kantonu ziyaret ederek alınan sağlık tedbirleri hakkında bilgi edindiklerini ancak herhangi bir yardımda bulunmadıklarını vurguladı. Suriye Rejimi ile bugüne kadar herhangi bir iletişime girmediklerini de dile getiren Hêvîn, halkın da bu bilinçle evlerinde kendilerini koruması gerektiğini tekrar dile getirdi.