Leyla Güven: Yasada eşitlik için kıyametin koparılması gerek

  • 21:13 7 Nisan 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP'nin hesabında yapılan canlı yayına katılarak gündeme dair sorulara cevap verdi. Leyla, cezaevi koşullarının ağır olduğuna işaret ederek, " Cezaevi şartları gittikçe daha da ağırlaşıyor. İnsanım, siyasetçiyim, duyarlıyım, kadınım, gencim diyen herkesin kıyamet koparması gerekir” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP'nin resmi sosyal medya hesaplarında yapılan canlı yayın aracılığı ile gündeme dönük sorulara cevap verdi.
 
'Muhalif olanlar içeride tutulmak isteniyor'
 
Leyla, AKP'nin kanunları değiştirmek istediğine işaret ederek, "İstediğini cezaevinden salmak istediğinin de tutsaklığını devam ettirmek istiyor. AKP'de tek adam rejimi var ve o ne derse o oluyor. Cezaevi koşulları bu süreçte kalmak için uygun değil. Bir koğuşta 10 kişi kalıyor ve sosyal izolasyon mümkün değil. Tüm tutsaklar için eşit infaz sağlanmalıdır. AKP bu kanunla AKP'li ve MHP'li tüm zihniyetleri serbest bırakıp, kendisine muhalif olan herkesi içeride tutmak istiyor. Cezaevleri Türkiye'de her zaman ıslah yerleri durumundadır. Tutuklulardan elektrik, su, yatak parası alınıyor. Cezaevleri bir insanın kalabileceği şartlarda değildir" diye ifade etti.
 
'Cezaevinde tek bir ölümü dahi kimse kabul etmeyecektir'
 
Cezaevlerinde tedbir almanın mümkün olmadığını vurgulayan Leyla, dışarıda olan insanlara "mesafe koyun aranıza"  denildiğini hatırlattı. Leyla, "Bu koğuş ortamında mümkün değil. İnfaz Koruma Memurları (İKM) mesaileri bitince dışarı çıkıyor, sonra tekrar cezaevine geliyorlar. O memurların dışarıdan virüs getirmeyeceğinin garantisi var mıdır? Bir cezaevi doktorunun virüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Böyle koşullarda nasıl cezaevinde kalınabilir? Mazıdağı eşbaşkanının testi pozitif çıktı ve cezaevinden tahliye edildi. İçeride bulunan başka tutsaklarda da virüs olmadığını söyleyebiliyor muyuz? Görüşe gidemeyen aileler yakınları ile telefonda görüşüyorlar. Aileler yakınları ile görüştüğü sırada telefonlar kesilmiş. Bu bilinçli yapılıyor. Cezaevi şartları gittikçe daha da ağırlaşıyor. İnsanım, siyasetçiyim, duyarlıyım, kadınım, gencim diyen herkesin kıyamet koparması gerekir. Batman'da cezaevinde isyan çıktığını duyan binlerce aile, yurttaş cezaevi önüne akın etti. Cezaevinde olabilecek tek bir ölümün dahi geri dönüşü olmayacaktır ve kimse bunu kabul etmeyecek" sözlerinin altını çizdi.
 
'Bilmemiz gerekenlerin yüzde 10'unu biliyoruz'
 
AKP'nin sonuçları düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyleyen Leyla, "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan 10 yıl önce bunu söylemişti. Mesajını vermişti. Şimdi biz bir kez daha Sayın Öcalan'ın haklı olduğunu görüyoruz" dedi. Türkiye'de sağlık bakanının her gün çıkıp yeni bir yalan söylediğine işaret eden Leyla, "Halkı sürekli oyalıyorlar. Gerçekleri halklardan saklıyorlar. Bilmemiz gerekenin yalnızca yüzde 10'unu biliyoruz. Kürdistan'da bu durum çok daha farklı. Kürt ailelerinde 5 kişiden 2'si ya tutuklu ya yaşamını yitirmiş. Kalan kişiler de çalışmak zorundalar, çünkü geçimi sağlıyorlar. Biz bunların farkındayız. Bu yüzden özellikle halkımıza sokağa çıkmamaları yönünde çağrı yaptık ve halkımızın güvenliğini sağlamak için dayanışma kampanyası başlattık. Bu kampanya oldukça önemlidir. İhtiyaç da vardı" diye ifade etti.
 
'Kürt halkı bir tabak yemeğinin yarısını komşusuyla paylaşır'
 
Tarihe bakıldığında topraklarında binlerce olay yaşandığını gördüklerini ifade eden Leyla, şöyle devam etti: "Halkımız sürgün edildi, göç yollarına düştü, köylerimiz yakıldı, tutuklanmalar oldu, katliamlar oldu ama halkımız her zaman ayaklarının üzerinde dimdik durdu. Bu nasıl oldu? Kürtlerin birbiriyle dayanışmasıyla oldu. Kürtler hiçbir zaman komşusunu aç bırakmadı. İmkanı olan olmayan, herkes her zaman bir yemek tabağı varsa bile yarısını komşusuyla paylaştı. Böyle bir gelenekten geliyoruz. Kürt halkı komünal yaşayan bir halk ve biz de bunu bildiğimiz için halkımız için kardeş aile kampanyası başlattık. Virüs nasıl kimseyi ayırmadan herkesin kapısına dayandıysa biz de kimseyi ayırmadan herkesin kapısına desteğimizi götüreceğiz. Bizim için her şeyden önce insandır. Kimliğine, ırkına bakmadan herkese elimizi uzatacağız ve elimizden geleni yapacağız."
 
'Kadına yönelik şiddete sessiz kalmayın'
 
Leyla son olarak, "Bir şey daha eklemek istiyorum. Şu an herkes evlerinde kalmak zorunda ve maalesef ki kadınların evde zorlandığını da duyuyoruz. Bu süreçte de onlarca kadın katledildi. Bu konuda herkesin duyarlı olmasını ve kadına yönelik şiddete karşı sessiz kalmamasını istiyorum. Komşunuzdan gelen çığlığa kulak tıkamayın ve mutlaka ihbar edin" çağrısında bulundu.