Mardin’de karantinaya alınan bölge sayısı dörde çıktı

  • 08:19 9 Nisan 2020
  • Güncel
MARDİN - Koronavirüs salgını nedeniyle Derik ilçesine bağlı Kovalı Mahallesi ve mahalleye bağlı Tepecik mezrası karantina altına alındı. Kovalı ile birlikte karantina uygulanan bölge sayısı dörde yükseldi.
 
Mardin'in Derik ilçesine bağlı kırsal Kovalı (Endewl) Mahallesi ve mahalleye bağlı Tepecik mezrası koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle karantina altına alındı. Edinilen bilgiye göre yaklaşık 3 bin 200 kişinin yaşadığı mahalle ve mezradan İstanbul'a çalışmaya giden 200 kişi salgın sonrası memleketine geri dönmek zorunda kaldı. Yine tır şoförlerinin de bulunduğu mahalle ve mezrada iki kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Kızıltepe'de özel bir hastanede karantina altına alınan kişilerin yanı sıra mahallede başka kişilerde de virüs tespit edildi.
 
Karantinaya alınan köy sayısı dörde çıktı
 
Virüs tespit edilmesi üzerine mahalleye giden İl Sağlık Müdürlüğü ve Valilik yetkilileri mahallede yaşayanların bilgilerini aldı. Yetkililerin mahalleden ayrılmasının ardından Mardin Valiliği kararı ile mahalle ve mezra karantina altına alındı. Konuya dair Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İlimiz Derik İlçesi Kırsal Kovalı Mahallesi ve Kovalı Mahallesi'ne bağlı Tepecik Mezrası’nda Koronavirüs (KOVİD-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak, salgının yayılmasını önlemek ve kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla; Derik İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nda 08/04/2020 tarih ve Saat 12.00 itibariyle ikinci bir karara kadar istisnai durumlar dışında giriş ve çıkışlara izin verilmemesi, gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verilmiştir" denildi.
 
Daha önce de Derik, Mazıdağı ve Kızıltepe’ye bağlı üç köy daha karantina alınmıştı. Köylerde karantina hala devam ederken köylere giriş çıkışlar kapalı tutuluyor.