Saldırılar altında virüsle mücadele eden halk: Neye karşı kendimizi koruyalım?

  • 09:24 9 Nisan 2020
  • Yaşam
Rupert Bekir
 
ŞEHBA - Şehba’da bulunan halk Türkiye’ye bağlı grupların saldırıları altında dünyayı saran koronavirüsüne karşı mücadele ediyor.  Halk, “Kendimizi virüse karşı mı koruyalım yoksa başımıza yağan toplara karşı mı koruyalım bilemiyoruz” diyerek tepki gösterdi.
 
Yeni tip koronavirüs ile mücadelenin dünya gündeminde olduğu bir dönemde Türkiye ve ona bağlı gruplar ise günlerdir Şehba Bölgesi’ne aralıksız saldırılar gerçekleştiriyor. Göç eden binlerce Efrînlinin yaşadığı bölgede saldırılar nedeniyle halkın sağlığı ve güvenliği de hiçe sayılıyor. Dün de  Şehba’nın Um El Hoş, Hirbil ve Til Qirah köylerine yoğun saldırılar gerçekleşmiş ve birçok ev kullanılamaz hale gelmişti. 
 
2 yıl önce topraklarını terk ederek Şehba’daki Serdem Kampı’na yerleşen halk saldırılara karşı tepkilerini dile getirdi. 
 
‘Bombalar altında salgınla mücadele ediyoruz’
 
Saldırılar nedeniyle Efrîn’den çıkmak zorunda kalanlardan olan Nigar Xalo, tüm zorluklara rağmen kampa yerleştiklerini söyledi. Bulundukları kampta korona ile mücadele ettiklerini ifade eden Nigar, “Dünya salgına karşı nasıl mücadele edeceğinin yol ve yöntemini arıyorken Türk devleti hala bizlere saldırı ve katliam planları yapmakta. Buradan sözde kendilerine insan haklarını ve adaleti savunuyoruz diyen kurum ve kuruluşlara sesleniyorum. Neden konu Kürtler olunca herkes sus pus oluyor. Kimseden tek bir ses çıkmıyor. Her gün üzerimize bombalar yağdırılıyor. Çocuklarımız korku içerisinde yaşıyor. İnsanlar katlediliyor hayvanlarımız öldürülüyor ama ne yazık ki kendilerine insan hakları savunucularıyız diyenler ortalıkta görünmüyorlar” diye belirtti.
 
‘Saldırılar insani değil’
 
“Bizler çadırlarda yaşam mücadelesi veriyoruz ama kendimizi korona salgınına karşı mı yoksa Erdoğan’ın tank ve toplarına karşı mı korumalıyız” diyen Leman Ehmed ise saldırıların insani olmadığını vurguluyor. Leman ,“Hiç kimsenin yaşam hakkı yokmuş gibi önüne ne ve kim çıkarsa öldürüyor. Erdoğan şunu çok iyi bilsin ki ne yaparsa yapsın bizler topraklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz saldırılardan da korkmuyoruz ve bizler topraklarımıza geri döneceğiz. Saldırılarıyla bizi buradan çıkarmaya çalışıyor ama bizler buradan çıkmayacağız buradan çıksak bile gideceğimiz tek yer Efrindir. Kendi topraklarımızdır’’ dedi.
 
‘Kamp temizliğine dikkat ediyoruz’
 
Koranavirüse dikkat çeken Necah Mıhemed, kendilerini ve çocuklarını salgından korumak için kampın temizliğine büyük önem verdiklerini ve ziyaretlere gitmediklerini dile getirdi. Necah, “Ancak Türk devleti saldırılarına aralıksız devam ediyor. Çocuklarımız top seslerinden uyuyamıyor. Ne  günahları var bu çocukların. Ne olursa olsun bizler bütün saldırılara rağmen direneceğiz. Bizler Efrin’e dönmek için sonuna kadar direneceğiz’’ diye aktardı.
 
‘Salgından mı saldırılardan mı koruyayım kendimi?’
 
Güne top atışları ile uyandıklarını söyleyen Mezyet Reşit ise şunları dile getirdi: “Bu sabah yine top atışlarının gürültüsü ile uyandık. Ben yaşlı bir insanım. Kendimi bu salgından mı yoksa Erdoğan’ın saldırılarından mı koruyayım bilemiyorum.”