Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nden salonların açılmasına tepki

  • 11:05 3 Haziran 2020
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, 1 Temmuz itibariyle açılacak olan tiyatro salonlarının bu aşamada açılmasının mümkün olmadığını kaydederek, duruma tepki gösterdi.
 
Türkiye’nin dört bir yanından 427 tiyatronun katılımıyla oluşan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, özel ve bağımsız tiyatroların ortak sorunlarına çözüm aramak üzere başta Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar ve tüm yerel yönetimlere ilettiği taleplere ivedilikle çözüm getirilmesini bekliyor. İnisiyatif, yayımladıkları bir açıklama ile ödenekli tiyatrolar dışında kalan tiyatroların, yaz sezonu başlamak üzereyken ve tiyatrolara yapılacak somut bir destekten henüz söz edilmezken, normalleşme planı çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle tiyatro salonlarının açılmasının mümkün olmayacağını vurguladı.
 
Açıklamada, açılacak tiyatro salonundaki sorunlar ve olası riskler şu şekilde sıralandı:
 
“* Salonların hijyen şartlarına uygunluğunu tesis etmek ve her gösterimden sonra salonun dezenfekte edilmesini sağlamak üzere bir hijyen destek paketi açıklanmadı.
 
* Tiyatro emekçilerinin Covid-19 testine tabii tutulması, test sonuçlarına göre çalışmaya başlamalarına yönelik bir sağlık güvence paketi sunulmadı.
 
* 2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiralarının devlet tarafından karşılanmasına veya bir destek verilmesine yönelik bir çalışma yapılmadı. 
 
* KDV, gelir vergisi, stopaj gibi vergilerden muaf tutulması, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılması gündeme gelmedi.
 
* Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulması ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmadı.
 
* Kamusal tiyatrolarda çalışanların maaş ve SGK primlerinin 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmesi, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılması üzerine çalışılmadı.
 
* Pandemi sürecinde işsiz kalan tiyatro emekçilerinin asgari ihtiyaç yardımı (Avrupa ilkelerine benzer bir şekilde) talepleri karşılanmadı.
 
* Bu talep ve beklentiler, tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşullarını sağlamaya yöneliktir ve vatandaşlık hakkıdır.”