Aleyna Çakır yaşamını yitirmeden önce savcılığa başvurmuş!

  • 15:24 6 Haziran 2020
  • Güncel

ANKARA- Şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır’ın arkadaşı Merve Fidan, Aleyna’nın hayatını kaybetmeden önce  sistematik olarak şiddete maruz kaldığını ve savcılığa başvuruda bulunduğunu kaydetti. Merve, ailenin otopsi raporunu beklediklerini ve konu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da aktardı. 

 
Ankara’da 4 Haziran’da intihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır isimli kadının yaşamını yitirmeden önce Ümit Can Uygun isimli erkek tarafından darp edilip, yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı. Bu görüntülerle Aleyna’nın katledildiği şüpheleri artarken failin kapatıp tekrar açtığı hesabından “Aleyna’ya yaptıklarımdan dolayı çok pişmanım, alkollüydüm. Ne olursa olsun böyle olmaması gerekiyordu” paylaşımları şüpheleri daha da arttırdı. 
 
Ölümüne dair açıklama yok
 
Kadınlar sosyal medya platformlarından Merve’nin şüpheli ölümünün aydınlatılmasını isterken, Kadın Meclisleri, Kampüs Cadıları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Şule Çet Dayanışma Platformu Aleyna’nın  intihar süsü verilerek katledildiğini belirtti. Öte yandan Aleyna’nın yaşamını yitirmesine dair resmi bir açıklama daha gelmedi. 
 
‘Ailevi sıkıntılar yüzünden evden ayrılmak zorunda kaldı’
 
Aleyna’nın ulaştığımız arkadaşı Merve Fidan’da bu şüpheleri doğrular beyanlarda bulundu. Aleyna ile küçük yaştan beri arkadaş olduğunu söyleyen Merve, Aleyna’nın 2 yıl önce ailevi sıkıntılar nedeniyle evden ayrılmak zorunda kaldığını ve Ankara’da bir mekanda çalıştığını belirtti. 
 
Sistematik şiddete maruz kalmış
 
Ankara'ya geldikten sonra ailesinden çekindiği için Aleyna ismini kullandığını ve gerçek adının Sema Esen olduğunu aktaran Merve, şöyle devam etti: “Ümitcan'ı tanımıyorum. Aleyna’yla sevgili oldukları zaman iğrenerek baktım. Vardır bir şey dedim. Ümit’i Aleyna’dan anladığım ve gördüğüm kadarıyla ancak şöyle tanıtabilirim: 24 yaşında Keçiören’de oturuyor. Ümit kundura ve araba plakası üreten yerleri var. Vücudunda ağır jilet; faça izleri olan ağzı bozuk, alkoliğin teki. Aleyna’ya 'güzel kızsın bırak şunu ayrıl' diyorduk hep.  Mecburi duruyorum diyordu. 'Seviyorum ama yapamıyorum da' diyordu. Birlikte yaşıyorlardı. Evleneceklerdi hatta öyle konuşuyorlardı. Aleyna daha önce birçok kez ayrılmak istediği için de Ümit'in kıskançlıkları yüzünden de birçok kez şiddete maruz kaldı.”
 
‘Olaydan hemen önce savcılığa şikayette bulunmuş!
 
Aleyna’nın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmeden önce fail tarafından şiddete maruz kaldığı görüntülere değinen Merve, “O canlı yayın videosundan sonra ben Aleyna’ya savcılığa ver kurtul şundan dedim. Ertesi gün kalkıp darp raporu alıp savcılığa gidip suç duyurusunda bulundu. Ancak bir iki gün içinde ‘özür diledi ve affettim dedi’ bize. Ama tehdit olduğu da bariz ortadaydı. Çünkü Ümit sürekli silah vs paylaşıyordu” diye belirtti.
 
Daha önce samimi olduğu Aleyna ile failin engellemeleri sonucu çok fazla görüşemediklerini dile getiren Merve,  “Sosyal medyadan her şeye şahit oluyordum” dedi. 
 
Aile suç duyurusunda bulunacak
 
Aleyna’nın Kırşehir Kaman’da Aile Mezarlığı’nda toprağa verildiğini kaydeden Merve, Aleyna’nın abisi Emrah Esen’in suç duyurusunda bulunduğunu ve ailenin otopsi raporunu beklediklerini sözlerine ekledi.